Hovoriť striebro. Mlčať zlato?

 

Korupcia nie je pre našincov žiadnou neznámou. Vieme o nej, veľa o nej hovoríme, mnohí z nás sa jej dokonca aj priamo dopúšťajú. Napríklad u lekára, na súdoch či v školách. No koľkí z nás sa ju odvážia ohlásiť? A ako sa spoločnosť stavia k tým, ktorí sa k tomu odhodlajú? Cynik by povedal, že hovoriť je síce v tomto prípade striebro, no mlčať zlato. Viac o osudoch tých, ktorí sa rozhodli netolerovať nedôveru, ktorá z korupcie plynie a postavili sa jej, sa dozviete v sekcii Hovoriť striebro. Mlčať zlato?

 

Whistlebloweri, po našom čosi ako “tí, ktorí pískajú”, sú ľudia, ktorí otvorene upozornia na prípady korupcie. A robia tak síce pre dobro spoločnosti, no neraz tým vystavia seba a svojich blízkych veľkým problémom. Americká snímka Vojna s whistleblowermi divákom na príklade štyroch jednotlivcov, ktorí otvorene upozornili na prešľapy americkej vlády a nedopadli dobre, naznačuje, nakoľko je korupcia a vôľa brániť jej potlačeniu, súčasťou politického systému a jeho administratívy. 

 

Dokumentárny thriler Falcianiho daňová rozbuška sleduje udalosti okolo jedného z najväčších bankových škandálov v dejinách. Režisér Ben Lewis dokumentuje osud záhadného bankového úradníka Hervé Falcianiho. Tento whistleblower odcudzil a zverejnil citlivé dáta klientov banky HSBC, čím v konečnom dôsledku otvoril debatu o legitimite daňových rajov. Dnes je považovaný za Edwarda Snowdena bankového sektora. A podobne ako on je na úteku.

 

Zaujímavým korupčným exkurzom do profesionálneho športu je film Tajomstvá dopingu: Ako Rusko vyrába svojich víťazov. Snímka nám s nebývalou otvorenosťou ukáže podložené osobné svedectvá atlétov, trénerov a ďalších whistleblowerov a ukáže nám tak temnejšiu stránku športu.

 

Film Korupčná výchova, ktorý je pilotným dielom cyklu s názvom „Biele vrany a hrdinovia medzi nami“, nám ukáže, že lepšie na tom títo odvážni ľudia nie sú ani u nás. Dokument je sondou do prežívania slovenských whistleblowerov, sleduje ich prežívanie a konanie, keď sa nekalosti dejú tam, kde právo, demokracia a kresťanské hodnoty figurujú priamo v názve inštitúcie. Dokument ukazuje komplikovaný boj za uznanie celospoločenského prospechu varovného signálu individuálneho hrdinu.

 

Za podporu ďakujeme