Ako sa za pol roka od vraždy Jána a Martiny zmenilo Slovensko?

"Slovensko prešlo za uplynulých šesť mesiacov dlhú cestu," myslí si Peter Bárdy, šéfredaktor portálu Aktuality.sk, pre ktorý pracoval zavraždený investigatívny novinár Ján Kuciak. Pol roka po udalosti sme sa spýtali šiestich novinárov a novinárok, čo sa zmenilo na Slovensku?  

 

Odbočili sme z hlavnej cesty na vedľajšiu - prašnú, červenú. Kým sa stratím z dosahu internetového signálu, otvorím Messenger a čítam správu o vražde slovenského investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice, archeologičky Martiny Kušnírovej. Nerozumiem - či nechcem rozumieť? V tejto chvíli však nemôžem na internete hľadať viac informácií. Musím počkať, kým sa vrátime zo senegalského vidieka, kde ideme robiť rozhovory s miestnymi o migrácii.  

  

Žijúc viac ako tri roky v krajinách, kde novinárov zatvárajú do väzenia, ba dokonca ich vraždy nie sú výnimočné, nechcem si pripustiť, že sa čosi také stalo v krajine, kde som vyrástla. "Slovensko prešlo za uplynulých šesť mesiacov dlhú cestu. Od februára vieme, že robiť tu novinára, môže byť mimoriadne nebezpečné," vraví pre Jeden svet Peter Bárdy, šéfredaktor Aktuality.sk, pre ktoré pracoval Ján Kuciak. "Na druhej strane veľká časť verejnosti ukázala solidaritu s novinármi, za čo im chcem úprimne poďakovať. Slobodné médiá považujem za jeden z najpodstatnejších pilierov demokracie. Útok na novinára, to je útok na demokraciu. Ľudia znevažujúci pamiatku Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej tak ubližujú sami sebe. Jano robil svoju prácu, aby sa nám všetkým žilo lepšie. Aby sme mali spravodlivejší štát," zaznieva od Bárdyho.  

  

Vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej nebola len o ne-bezpečnosti novinárskej práce, poukázala na fungovanie štátu ako takého, aj na to, že je v našej spoločnosti nemálo fenoménov, ktoré sme možno mnohí začali vnímať ako prirodzené - napríklad korupcia. No práve tieto nám bránia žiť v skutočne demokratickej krajine. Ani pol roka po udalosti nevieme, kto bol vrahom, a je veľká pravdepodobnosť, že sa to nedozvieme ani do konania filmového festivalu Jeden svet, ktorý tento rok organizácia Človek v ohrození venuje práve spomienke na dvoch mladých ľudí, čo nám ukázali, kde žijeme.  

  

V programe festivalu v Bratislave (11. - 16. 10. 2018) je aj diskusia pod záštitou Denníka N Slovensko po Jánovi a Martine, ktorú budeme streamovať.  

  

V rámci série jednosvetových blogov sme sa pýtali novinárov a novinárok, čo sa podľa nich zmenilo na Slovensku pol roka od vraždy. Celý blog si môžete prečítať na blogu Denníka N TU.