Pozri, mami, zasa ide veľký tank!

Projekt Spýtaj sa vašich inšpiruje mladú generáciu, aby si sadli s blízkymi a načúvali ich spomienkam na udalosti z 21. augusta 1968. Nechala som sa teda inšpirovať aj ja.  

  

 Žofia ráno vstala a vybrala sa k lekárovi. Tri deti, synovia, zostali doma sami, ešte spali. Lekár sa jej síce pýtal, prečo prišla, či nevie, čo sa deje, ale vážnosť situácie naozaj pocítila až vtedy, keď sa vydala od lekára kúpiť mlieko do mliekarne. "Zástupy ľudí stáli až po cestu. Vojna je, odpovedali mi čakajúci," spomína. Utekala domov za deťmi, uistiť sa, či sú v poriadku. Nechala ich so susedom a vrátila sa naspäť do obchodu.  

  

 "V potravinách, čo bývali na rohu, bolo aspoň sto ľudí. Nevedela som, čo mám rýchlo nakupovať. Namiesto niečoho, čo som potrebovala, som zobrala meltu, ktorú som nekupovala nikdy predtým," smeje Žofia sa pri spomienkach, ktoré by s ňou zrejme zdieľali mnohí, čo sú dnes po sedemdesiatke. "V tom ma pichlo do nohy, spadla som na zem. Vieš, ako som sa dostala z plného obchodu? Policajti urobili miesto, dvaja ma chytili a posunuli ma pomedzi ľudí ďalším dvom do dverí," rozosmeje sa ešte viac, hoci do smiechu jej pri slove vojna nebolo.  

  

"Keď mi povedali, že ide vojna, najprv som si na deti spomenula. Narodila hneď po vojne, nepoznala som to, manžel ju zažil, ten vedel. Ja som si hneď myslela, že nás budú strieľať, ale keď som videla, že v uliciach stoja 15 - 16-roční chlapci so samopalmi, strach trochu opadol. Ľúto mi ich bolo." "Išli ako mravce, kde videli cestu, tadiaľ išli. Tanky sa otáčali nad bytovkou, kde sme bývali. To bol rachot! Deti ich stále pozorovali z okna, najstarší hovoril: Pozri, mami, zase ide veľký tank. Tanky prechádzali, na Prahu išli, len vojsko zostalo, na ďalších 20 rokov. Mali tu (vo Zvolene) základňu."  

  

Blízke príbehy  

  

Až projekt Spýtaj sa vašich ma inšpiroval spýtať sa mojich starých mám: Ako vám tanky prešli 21. augusta 1968 každodenným životom? Projekt a dokumentárny film, ktorý v rámci neho vznikol, pripravilo občianske združenie Film generácia – kreatívna platforma spájajúca režisérku a filmárku Barboru Berezňákovú, grafickú dizajnérku Pavlínu Morháčovú a PR manažérku Evu Vozárovú.  

  

"Cez pohľad a príbehy „obyčajných ľudí“, ktorí majú na tieto dni silnú spomienku, chceme vytrhnúť zásadné udalosti z učebníc dejepisu a zasadiť ich do kontextu histórie rodín, ľudských osudov a pohnútok, ktoré našu krajinu formujú dodnes," tvrdia autorky na stránkach projektu.  

  

Hoci príbehy mojich babičiek môžu byť podobné mnohým iným o vyrabovaných obchodoch, hrmote a strachu, sú mi najbližšie.  

  

Emília bola doma s deťmi, keď sa Sokolskou ulicou, kde bývali, začali valiť tanky. "Hneď sme išli do obchodu, aby sme si urobili nákup. Báli sme sa, že niečo príde." "Manžel bol v robote, volal, čo sa deje, nikto to nevedel. Tanky sa valili Sokolovskou, v meste sa jeden muž postavil pred tank, z toho, čo som počula, tak jeho tank zabil," spomína. "V rádiu hovorili, že nás prišli oslobodiť, ale tak to nebolo. Oni tu s tým aj žili, že nás prišli oslobodiť, ja som sa s nimi rozprávala, keď sa tu usadili." Vtedy najmladšia Emíliina dcéra mala v ten deň meniny. Chceli oslavovať, dali jej malý darček, život išiel po vyľakaní ďalej.  

  

Dokumentárny film Spýtaj sa vašich 68 mal premiéru na stene obchodného domu TESCO na Kamennom námestí v Bratislave v predvečer 50. výročia vstupu okupanstkých tankov na územie bývalého Československa. Bude aj súčasťou Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet.  

  

Viaceré dokumenty v rámci 19. ročníka tohto festivalu tento rok poukážu na významné udalosti z našej histórie, čo sa odohrali v rokoch končiacich osmičkou.  

  

Online pamätník národa  

  

"Na druhý deň strely, hrala som sa na balkóne." "Tí ruskí vojaci po jednom postrieľali tých chlapcov, všetkých." "Mali sme mať v tú sobotu svadbu, takže sme zaťali päste a hrdo sme kráčali popred tanky." Tieto výroky, čo zaznievajú v dokumente, a mnohé ďalšie zo životov bežných ľudí, sa rozhodli autorky projektu oživiť aj vďaka interaktívnej online platforme, kde sa môže ktokoľvek podeliť o svoje spomienky na 21. august 1968 formou videa, audia či fotografií alebo textov. Pridajte sa aj vy!  

  

Magdaléna Vaculčiaková (členka tímu festivalu Jeden svet)