Dáta: Demokracia

 

 

Životy dnes žijeme online. Sociálne siete o nás vedia viac, než vieme my sami, internetové vyhľadávače nám ponúkajú tovar a služby na mieru skôr, ako si zmyslíme, že ich vôbec chceme, banky a telefónni operátori poznajú naše zvyky lepšie než naši partneri. Stojí však toto pohodlie za to? Neprezrádzame toho o sebe priveľa? Sú naše dáta v bezpečí pred zločincami, vládami, či zločinnými vládami? Niektoré odpovede vám dajú dokumenty v sekcii Dáta: Demokracia.

 

Film Všetko je pod kontrolou sa zamýšľa nad tým, čo väčšina z nás nerieši. Kde končia všetky tie informácie, ktoré o sebe dobrovoľne odovzdávame Facebooku či Googlu? Skladujú a analyzujú sa kdesi všetky tie záznamy priemyselných kamier, ktoré zaznamenávajú naše kroky?

 

Veľké dáta - množstvá a množstvá online údajov o našich spotrebiteľských zvykoch, sen každého marketéra. Vďaka veľkým dátam nám ktosi šije ponuky na mieru, veľké dáta nám uľahčujú život. No každá minca má dve strany - ruka v ruke s ponukami na mieru prichádza strata súkromia. Dokument Rub a líc veľkých dát nás prevedie oboma tvárami tejto marketingovej revolúcie.

 

Každú hodinu každého dňa sú naše digitálne interakcie nahrávané a ukladané. Aj zdanlivo banálne informácie z nášho bežného života pritom majú enormnú hodnotu. Austrálsky dokument Google náš každodenný sleduje informačný tok bežného dňa obyčajnej austrálskej rodiny, pričom odhaľuje, ako nás majú vlády a veľké spoločnosti pod drobnohľadom.

 

Ďalšie filmy v sekcii: Falcianiho daňová rozbuška