Extrémizmus v nás

 

 

Rôznorodo naformátovaný extrémizmus si nenachádza miesto len u nás. Otvorene neonacistický Zlatý úsvit v Grécku, ultranásilný džihád tzv. Islamského štátu, či rastúci antisemitizmus a ultranacionalizmus u našich južných susedov. Aj o tom je sekcia Extrémizmus v nás, ktorej filmy naplno obnažujú hnus, ktorým naše spoločnosti ohrozuje návrat politiky vystavanej na nedôvere voči všetkému rozdielnemu.

 

Boj s Islamským štátom a inými teroristickými skupinami neprebieha len na zemi, ale aj vo virtuálnom svete. Internet im umožňuje šíriť ich Kyberdžihád, na čo poukazuje aj rovnomenný dokumentárny film. Divákom detailne predstavuje online stratégie islamistov, pričom si kladie znepokojivú otázku, či je vôbec možné túto kybervojnu vyhrať.

 

Nakrútiť dokument o gréckej neonacistickej strane Zlatý úsvit - Ako to vidim ja, ktorá uspela v tamojších voľbách, bol pre jeho režisérskou výzvou. Kriticky zdokumentovala metódy tohto politického zoskupenia, od populistického rozdávania jedla nezamestnaným, až k brutálnemu šikanovaniu cudzincov, kamerou zaznamenala ústretovosť polície či cirkvi. K nástojčivosti jej filmovej výpovede zvlášť prispeli hlasy „slušných“ sympatizantov Zlatého úsvitu, pri ktorých sa rysuje zreteľná paralela s nástupom nacistov v medzivojnovom Nemecku, ale aj rozhodnutie mnohých inak slušných našincov hodiť do urny hlas fašistickej strane Mariána Kotlebu.

 

Príbeh Lepšie je mlčať divákom predstaví bizarnú metamorfózu Csanáda Szegediho, maďarského antisemitu z ultranacionalistickej strany. Človek, ktorý celý život nenávidel Židov, sa od babičky dozvedel, že je jedným z nich. Europoslanec a vedúca osobnosť v strane Jobbik sa v šoku vybral do Izraela, kde hľadal svoje korene. Film sleduje premenu tohto muža, ktorému už neverí takmer nik.

 

Ďalšie filmy v sekcii: Bod varu, Otec, Syn a Džihád svatý, FC Roma