Takzvaná civilizácia

 

Dali by ste si na obed hmyzí hamburger či čipsy z lúčnych koníkov? Máte predstavu, v akých podmienkach vzniká váš smartfón či laptop? A napadlo by vám využiť pri spoločnom plánovaní našich miest počítačové hry? Všetko toto a omnoho viac nájdete vo filmovej sekcii Takzvaná civilizácia.

 

Na planéte je nás čoraz viac a všetci potrebujeme jesť. Otázkou je, ako na to. Autori dokumentu Chrobáky sa zamýšľajú nad hmyzím jedálníčkom. Cestujú po svete - a ochutnávajú. Africké termity, japonské osy, talianske červíky, surové či grilované. Dali by ste sa nahovoriť? 

 

Elektronika je neodmysliteľnou súčasťou našich životov. Uvedomujú si to aj tvorcovia dokumentu Zomrieť pre dizajn. No uvedomujú si aj fakt, že jej výrobný proces sa spája s ničením životného prostredia či porušovaním ľudských práv. Neukazujú však len tie tienisté stránky reality, ale aj spôsoby, ako vyrábať či naopak ukončovať život elektroniky šetrne k životnému prostrediu či ľudských osudom.

 

Švédska dokumentárna snímka Rozohraj svoje mesto divákom predstaví inovatívne využitie videohier. Hlavnému protagonistovi napadne pri sledovaní synovej hernej mánie tak trochu iné využitie jeho obľúbenej videohry. A zapojí hru do participatívneho plánovania štvrte, v ktorej žije. Ukazuje tým jednu z možných ciest demokratizácie spôsobu výstavby sídiel, v ktorých žijeme. Čo by sme, priznajme si, vrelo privítali aj u nás doma.

 

Na svete niet veľa miest nedotknutých civilizáciou. Jedným z nich sú však Andamanské ostrovy, ktoré náležia k Indii. Na nich sa pár stoviek domorodcov z kmeňa Džavara snaží zachovať svoj spôsob života, odolávajúc dobiedzajúcim civilizačným vplyvom. O tom, aké ťažké to majú v našom svete, sa dozviete viac v dokumentárnom filme My sme počiatok ľudstva.

 

Ďalšie filmy v sekcii: Tichý hnev Inuitov, Atómový sused, Ohrozené semienka, Nesmrteĺný les, To pravé miesto - 9 ostrovovJe s nami koniec?Kvety pre Európu