Jeden Svet 2020 —
21. medzinárodný festival
dokumentárnych filmov

Voľby – osobné, spoločenské aj politické – budú ústrednou témou Medzinárodného festivalu Jeden svet, ktorý sa uskutoční od 5. do 11. novembra 2020 v Bratislave ONLINE. Celý online festival bude možné jednoducho a prehľadne sledovať na webovej stránke festivalu www.jedensvet.sk. Takmer 50 filmov sprístupní festival v spolupráci s portálom www.dafilms.sk. Kvalitné streamingy z diskusií zabezpeči pre Jeden svet zabezpečí štúdio Filma. Festivalový tím a hostia v Bratislave budú mať svoju základňu v priestoroch Novej Cvernovky, z ktorej budú pre divákov vysielať svoje diskusie. Live streamy budú prebiehať aj priamo v regiónoch. Súčasťou festivalu budú aj tento rok školské projekcie sprevádzané diskusiami, ktoré tiež prebehnú v online prostredí.

Jeden Svet 2020 spot

21. ročník Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet bol vo viacerých ohľadoch výnimočný. Epidemiologická situácia spojená so šírením vírusu COVID-19 predefinovala podmienky, v ktorých sa môžu konať festivaly. Festivalový tím sa celoročne pripravoval, vyhodnocoval situáciu a v dostatočnom predstihu sa zodpovedne rozhodol organizovať festival prevažne v online prostredí.

Katalóg filmov

Ivan Krastev

Bulharský politológ, jeden z mála celosvetovo rešpektovaných východoeurópskych komentátorov globálneho politického diania. Pravidelne publikuje vo veľkých svetových denníkoch a vystupuje na rôznych svetových a európskych fórach. Je predsedom Centra liberálnych štúdií v Sofii a šéfredaktorom bulharského vydania časopisu Foreign Policy. Je autorom knihy Európa a pandémia, ktorá vyšla vo vydavateľstve Absynt.

Zobraziť podujatie

Graeme Maxton

Britský ekonóm a autor najnovšej knihy Núdzový stav globálnej klímy, ktorá práve vychádza vo vydavateľstve Pro. Graeme Maxton je autorom siedmich medzinárodne uznávaných kníh o zmene klímy, energetike, ekonomike a automobilovom priemysle.

Zobraziť podujatie

Lina Zacher

Je nemecká filmárka a umelkyňa. Ťažiskom jej práce je zaoberanie sa sociálno-politickými témami s participatívnym prístupom. Zaujíma sa o ľudské správanie a snaží sa pracovať na svojich témach praktickým prístupom. Strávila veľa času umeleckými projektami s deťmi na Madagaskare a na Filipínach. Spoluzaložila interkultúrny multimediálny program MIO, ktorý poskytuje možnosti pre mladé talenty. Pracuje ako nezávislá filmárka a umelkyňa v Nemecku, na Madagaskare a na Filipínach. Po niekoľkých krátkych filmoch a študentských inscenáciách je Fonja jej prvým celovečerným dokumentárnym filmom.

Zobraziť film

Maia Martiniak

Pracuje ako režisérka dokumentárnych filmov a produkčná televíznych relácií, eventov a reklám. Je držiteľkou ocenenia "Hlavná cena" s filmom Premeny na filmovom festivale AGROFILM NITRA 2016 (SR) a ocenenia "Najlepší dokumentárny film" na festivale SUNLIGHT International Film Festival Berlín 2017 (Nemecko). Vo svojich dokumentárnych filmoch sa venuje primárne environmentálnym témam, rozvojovej spolupráci a témam rešpektovania práv detí a žien.

Zobraziť film

Mozhdah Jamalzadah

Afganská aktivistka a speváčka, ktorá v detstve utiekla s rodinou pred občianskou vojnou v Afganistane. Neskôr sa do krajiny vrátila a svojimi aktivitami bojuje za práva a slobodné postavenie žien.

Zobraziť podujatie

Pavol Pekarčík: člen poroty

Absolvoval Katedru dokumentárnej réžie na FTF VŠMU v Bratislave a pôsobí ako režisér, kameraman a producent. Spolu s Ivanom Ostrochovským nakrútil filmy Menšie zlo, Vietor, Karakoram, Uli Blaho a Zamatoví teroristi. Pracoval ako strihač a kameraman na filme Ivana Ostrochovského Ilja, ako pomocný režisér na filme Martina Šulíka Cigán a ako koproducent, vedúci výroby a pomocný režisér filmu Ivety Grófovej Až do mesta Aš. Jeho zatiaľ posledným filmom sú Hluché dni o nepočujúcich rómskych deťoch, s ktorým vyhral aj na Jednom svete 2019.

Festival finančne podporil

Partneri

Hlavní mediálni partneri

Mediálni partneri