Jeden Svet 2020 —
21. medzinárodný festival
dokumentárnych filmov

Voľby – osobné, spoločenské aj politické – budú ústrednou témou Medzinárodného festivalu Jeden svet, ktorý sa uskutoční od 5. do 11. novembra 2020 v Bratislave ONLINE. Celý online festival bude možné jednoducho a prehľadne sledovať na webovej stránke festivalu www.jedensvet.sk. Takmer 50 filmov sprístupní festival v spolupráci s portálom www.dafilms.sk. Kvalitné streamingy z diskusií zabezpeči pre Jeden svet zabezpečí štúdio Filma. Festivalový tím a hostia v Bratislave budú mať svoju základňu v priestoroch Novej Cvernovky, z ktorej budú pre divákov vysielať svoje diskusie. Live streamy budú prebiehať aj priamo v regiónoch. Súčasťou festivalu budú aj tento rok školské projekcie sprevádzané diskusiami, ktoré tiež prebehnú v online prostredí.

Jeden Svet 2020 spot

21. ročník Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet bol vo viacerých ohľadoch výnimočný. Epidemiologická situácia spojená so šírením vírusu COVID-19 predefinovala podmienky, v ktorých sa môžu konať festivaly. Festivalový tím sa celoročne pripravoval, vyhodnocoval situáciu a v dostatočnom predstihu sa zodpovedne rozhodol organizovať festival prevažne v online prostredí.

Katalóg filmov

Ivan Krastev

Bulharský politológ, jeden z mála celosvetovo rešpektovaných východoeurópskych komentátorov globálneho politického diania. Pravidelne publikuje vo veľkých svetových denníkoch a vystupuje na rôznych svetových a európskych fórach. Je predsedom Centra liberálnych štúdií v Sofii a šéfredaktorom bulharského vydania časopisu Foreign Policy. Je autorom knihy Európa a pandémia, ktorá vyšla vo vydavateľstve Absynt.

Zobraziť podujatie

Graeme Maxton

Britský ekonóm a autor najnovšej knihy Núdzový stav globálnej klímy, ktorá práve vychádza vo vydavateľstve Pro. Graeme Maxton je autorom siedmich medzinárodne uznávaných kníh o zmene klímy, energetike, ekonomike a automobilovom priemysle.

Zobraziť podujatie

Lina Zacher

Je nemecká filmárka a umelkyňa. Ťažiskom jej práce je zaoberanie sa sociálno-politickými témami s participatívnym prístupom. Zaujíma sa o ľudské správanie a snaží sa pracovať na svojich témach praktickým prístupom. Strávila veľa času umeleckými projektami s deťmi na Madagaskare a na Filipínach. Spoluzaložila interkultúrny multimediálny program MIO, ktorý poskytuje možnosti pre mladé talenty. Pracuje ako nezávislá filmárka a umelkyňa v Nemecku, na Madagaskare a na Filipínach. Po niekoľkých krátkych filmoch a študentských inscenáciách je Fonja jej prvým celovečerným dokumentárnym filmom.

Zobraziť film

Maia Martiniak

Pracuje ako režisérka dokumentárnych filmov a produkčná televíznych relácií, eventov a reklám. Je držiteľkou ocenenia "Hlavná cena" s filmom Premeny na filmovom festivale AGROFILM NITRA 2016 (SR) a ocenenia "Najlepší dokumentárny film" na festivale SUNLIGHT International Film Festival Berlín 2017 (Nemecko). Vo svojich dokumentárnych filmoch sa venuje primárne environmentálnym témam, rozvojovej spolupráci a témam rešpektovania práv detí a žien.

Zobraziť film

Mozhdah Jamalzadah

Afganská aktivistka a speváčka, ktorá v detstve utiekla s rodinou pred občianskou vojnou v Afganistane. Neskôr sa do krajiny vrátila a svojimi aktivitami bojuje za práva a slobodné postavenie žien.

Zobraziť podujatie

Pavol Pekarčík: člen poroty

Absolvoval Katedru dokumentárnej réžie na FTF VŠMU v Bratislave a pôsobí ako režisér, kameraman a producent. Spolu s Ivanom Ostrochovským nakrútil filmy Menšie zlo, Vietor, Karakoram, Uli Blaho a Zamatoví teroristi. Pracoval ako strihač a kameraman na filme Ivana Ostrochovského Ilja, ako pomocný režisér na filme Martina Šulíka Cigán a ako koproducent, vedúci výroby a pomocný režisér filmu Ivety Grófovej Až do mesta Aš. Jeho zatiaľ posledným filmom sú Hluché dni o nepočujúcich rómskych deťoch, s ktorým vyhral aj na Jednom svete 2019.

ORGANIZÁTORI

One World

FINANČNÍ PARTNERI

Eu komisiaNadácia slovenskej sporiteľneceske centrum bratislava

PARTNERI

svet medzi riadkamibkisIOMFFUKDAFilmskino lumierekino mladosťFTF VŠMUKatedra translatológie FF UKFA4TeledataslidoDivadlo bez domovaÚNaSSMyslímMareenaTepláreňVagusNota Benedok incubatorPeople on EarthGoOut
Denník SME

HLAVNÍ MEDIÁLNI PARTNERI

MEDIÁLNI PARTNERI

Nota Bene