Prečo plasty? / My – pokusné králiky

We the Guinea Pigs

Je možné, že sme všetci nedobrovoľnými účastníkmi obrovského experimentu, ktorý ohrozuje ľudstvo? Podľa výskumníkov vystupujúcich vo filme „We The Guinea Pigs“ by to tak mohlo byť.

Ako sa plast v priebehu rokov presadil v našich životoch, nevysvetliteľným spôsobom sa zvýšil počet chorôb a porúch. V minulosti ochorela na rakovinu prsníka 1 z 20 žien – dnes je to každá ôsma. Kvalita mužských spermií sa za 50 rokov znížila na polovicu. A počet detí a dospelých, ktorým sú diagnostikované poruchy pozornosti, explozívne vzrástol.

Vo filme sa stretávame s poprednými výskumníkmi a sledujeme prípadové štúdie obyčajných ľudí. 40-ročná žena s agresívnou rakovinou prsníka, nedobrovoľne bezdetné páry a mladá žena s ADHD. Sú títo ľudia obeťami nešťastných náhod – alebo existuje vysvetlenie?

Výskumníci nepochybujú. Vedia, že naše prirodzené hormóny môžu narušiť chemikálie okrem iného z plastu. Pokusy na zvieratách ukázali, že práve v živote plodu môžu nastať nepriaznivé zdravotné účinky. Ešte predtým, ako ste sa narodili, sa mohlo stať, že ste boli vopred naprogramovaní, aby ste neskôr v živote dostali rôzne choroby a poruchy.

O trilógií Prečo plasty?

Plast je revolučný materiál. Je odolný, cenovo dostupný, multifunkčný – a posunul našu planétu na pokraj jednej z najhorších environmentálnych kríz v modernej histórii. Plasty sú tiež témou, ktorá je obklopená množstvom zmätkov a zavádzajúcich informácií.

Prečo plasty? je trojdielny investigatívny dokumentárny seriál, ktorý búra mýty a dezinformácie, pričom sa bližšie pozerá na to, čo je skutočnosť a čo je fikcia. Každý film skúma iný aspekt plastového znečistenia: recykláciu, ľudské zdravie a priemysel.

Dokumentárny film je mocný nástroj, ktorý pomáha sprostredkovať dôležité informácie a šíriť poznatky. Prečo plasty? pomôže vytvoriť jemnú vecnú diskusiu o znečistení plastmi a problémoch s ním spojených, ako je klimatická kríza, environmentálna spravodlivosť a verejné zdravie.

Viac informácií a možnosť zapojiť sa do iniciatívy nájdete na https://www.thewhy.dk/whyplastic

Réžia

Louise Kjeldsen / 2021 / 52 minút

Jazyk

anglicky, dánsky

Titulky

slovenské

Veková prístupnosť

10+

Stiahnuť sprievodný materiál

ORGANIZÁTORI

One World

FINANČNÍ PARTNERI

Eu komisiaNadácia slovenskej sporiteľneceske centrum bratislava

PARTNERI

svet medzi riadkamibkisIOMFFUKDAFilmskino lumierekino mladosťFTF VŠMUKatedra translatológie FF UKFA4TeledataslidoDivadlo bez domovaÚNaSSMyslímMareenaTepláreňVagusNota Benedok incubatorPeople on EarthGoOut
Denník SME

HLAVNÍ MEDIÁLNI PARTNERI

MEDIÁLNI PARTNERI

Nota Bene