Apolonia, Apolonia

Apolonia, Apolonia

Chcem si pozrieť film

Dánska dokumentaristka Lea Glob sledovala život dánsko-francúzskej umelkyne Apolonie Sokol neuveriteľných 13 rokov. Výsledkom je mimoriadne detailný a osobný film, ktorý je tak obrazom života tejto jedinečnej umelkyne, ako aj príbehom o zrode priateľstva a intimity medzi dvoma ženami naprieč (veľmi) dlhým a významným obdobím ich životov. Charizmatická Apolonia bola predurčená na umeleckú dráhu. Narodila sa v parížskom divadle a vyrastala v bujarom bohémskom prostredí tohto mesta ako dcéra francúzskeho otca a poľskej matky. Postupne sa sama začala venovať maľbe a vypracovala sa na výtvarníčku. Dramatickým a bolestným zlomom sa pre ňu stáva jej priateľstvo s ukrajinskou umelkyňou a aktivistkou Oxanou Šačko z feministickej skupiny Femen. Film Apolonia, Apolonia získal minulý rok hlavnú cenu na prestížnom festivale dokumentárnych filmov IDFA.

Obmedzená licencia k filmu, limitovaná počtom premietaní, s usporiadaním premietania vo vašej komunite dlho nečakajte.

Ocenenia (výber): 

Cena IDFA pre najlepší dlhometrážny dokument a pre najlepší film – IDFA Amsterdam 2022 (Holandsko)
Cena pre najlepší film – festival Jeden svet Praha (Česko)
Cena POLITIKEN:DOX – CPH:DOX 2023 Kodaň (Dánsko)

Cena pre najlepší škandinávsky dokumentárny film – Goteborg International Film Festival (Švédsko) Cena pre najlepší dokumentárny film – Danish Film Awards (Dánsko) Cena pre najlepší dokumentárny film – Sofia International Film Festival (Bulharsko) Cena pre najlepší film – Millenium Doc Against Gravity (Poľsko) Cena pre najlepší medzinárodný dokument – Docville (Belgicko)

Réžia

Apolonia, Apolonia / Lea Glob / 2022 / 116 min.

Krajina

Dánsko, Poľsko, Francúzsko

Jazyk

dánsky, francúzsky, anglicky, poľsky, rusky

Titulky

slovenské, anglické

ORGANIZÁTORI

One World

FINANČNÍ PARTNERI

SLSP

PARTNERI

IOMGoOutbkisDAFilmskino lumiereFTF VŠMUkino mladosťA4TeledataMareenaVagusMyslímÚNaSSFFUKsvet medzi riadkamislidoBiela pastelka logo

HLAVNÍ MEDIÁLNI PARTNERI

MEDIÁLNI PARTNERI

Nota Bene