NETANCUJEME PRE NIČ, ZA NIČ
We Donʼt Dance for Nothing
Chcem si pozrieť film
Pozrieť ONLINE
Pozrite si online tento a ďaľšie filmy s výhodnou akreditáciou, nech sa nachádzate kdekoľvek na Slovensku.
Kúpte si ju teraz našom webe
Tento hybridný film, natočený počas pandémie a politickej revolúcie v Hongkongu, kombinuje skutočné udalosti, spomienkové osobné príbehy a inscenované tance. Zachytáva nimi živú, no často opomínanú komunitu filipínskych žien (200 000 v Hongkongu, milióny na celom svete) a ponúka nevídaný pohľad na udalosti, ktoré ovládli novinové titulky po celom svete. Film pôsobí ako kombinácia Rampy Chrisa Markera a La La Landu; kontrastom statických záberov a pohybu prináša odvážny nový spôsob tvorby filmu. Diváka priam vyzýva hlboko okúsiť život postáv uväznených okolnosťami a závan slobody, keď tancujú. Zobrazením týchto žien nad rámec ich pracovného zaradenia so všetkým ich talentom, farebnosťou a pôvabom, ktorý stelesňujú, ukazujeme svetu presne, prečo tancujú.
Na toto online premietanie pozývame aj ľudí so znevýhodnením. Film obsahuje špeciálne titulky #JedenSvetPreVšetkýchBezRozdielu
Tento film bol nominovaný porotou študentov Katedry filmových štúdií na cenu Na druhý pohľad. Zdôvodnenenie poroty: Príbeh mladej ženy, nazývanej H, je zobrazený technikou fotomontáže inscenovaných obrazov. Zdanlivá hlavná hrdinka, 26-ročná Filipínka, pracuje ako opatrovateľka u čínskej rodiny. Jej uhol pohľadu funguje ako okno do sveta skupiny mladých filipínskych žien, ktorých centrom života je práca v čínskych domácnostiach. Film sa zaoberá širokým spektrom tém, s rôznymi problémami komunity, postupne sa však dostaneme aj k ich prameňu radosti. Vďaka nakrúcaniu na analógovú kameru má film v niektorých scénach až nerealistickú atmosféru. Divák je unesený pestrými farbami Super-16 do „fantastického“ sveta euforických, prípadne aj imaginatívnych zážitkov postavy. Kontrast týmto scénam tvoria kruté obrazy Hong Kongu, v ktorom sa počas nakrúcaní konajú protesty. Formálne zaujímavá, pre dokumentárny film neobvyklá záležitosť je využitie fotografií a ich spojenie so zvukom. Z neustále striedajúcich sa stálych a pohyblivých obrazov sa dozvieme o dvojitosti H-inej situácie, jej láske (a nenávisti) voči svojmu povolaniu a bydlisku. Eszter Gajdos
Na druhý pohľad – ďalšou novinkou je tento rok študentská súťažná sekcia. Piati študenti a študentky filmovej vedy z FTF VŠMU starostlivo vybrali a nominovali päť formálne najoriginálnejších dokumentov spomedzi všetkých celovečerných filmov uvádzaných na Jednom svete a určili víťaza.
We Donʼt Dance for Nothing / Stefanos Tai / 2022 / 86 min.
Hongkong, USA, Filipíny, Kanada
tagalog, anglicky, čínsky
slovenské, anglické
Online
Cesta okolo sveta
Duševné zdravie, Migrácia, Na druhý pohľad, Práva žien, Rodina
Ďalšie filmy
DVAKRÁT KOLONIZOVANÍ
Uznávaná právnička inuitského pôvodu Aaju Peter celý život bojuje za práva pôvodného obyvateľstva. Keď jej náhle zomrie syn, Aaju sa vydáva na cestu, aby si vydobyla späť svoj jazyk a kultúru potom, ako celý život čelila ich potláčaniu a násilnej asimilácii. Je však možné zmeniť svet a zároveň zahojiť vlastné rany?
TICHÝ JEMNÝ HLAS
Začínajúca kaplánka na ročnej stáži na oddelení duchovnej starostlivosti vo veľkej newyorskej nemocnici zistí, že práca s pacientmi si vyžaduje ponoriť sa hlboko do vlastného vnútra. Skúma svoju minulosť, svoju židovskú vieru a svoje hranice. Zisťuje, čo znamená poskytovať duchovnú a emocionálnu starostlivosť druhým – a čo si to vyžaduje.
PRÍBEH KOSTÍ
Keď Annina van Neel posudzovala vplyv problémovej výstavby letiska za 328 miliónov eur na Ostrove svätej Heleny na životné prostredie, dozvedela sa o najväčšom zverstve v dejinách ostrova – o neoznačenom masovom pohrebisku v údolí Rupertʼs Valley s pozostatkami približne 9 000 oslobodených afrických otrokov. Toto pohrebisko predstavuje jeden z najvýznamnejších prežívajúcich dôkazov transatlantického obchodovania s otrokmi. …