Špeciálne projekcie

Festival Jeden svet tento rok ponúka filmy so špeciálnym streamingom aj pre zrakovo a sluchovo znevýhodnených divákov.

Víťazný film tohtoročného českého filmového festivalu Jeden svět Zaspievaj mi a slovenské premiéry filmov Žiaľ žien a Neviditeľná budú môcť sledovať aj sluchovo a zrakovo znevýhodnení diváci.

Špeciálne streamingy pripravil Jeden svet vo svojej online verzii v spolupráci s Katedrou translatológie FF UKF v Nitre a spoločnosťou Teledata. Audiokomentáre načítala herečka Táňa Pauhofová.

„Rozhodnutie festivalu sprístupniť filmy aj publiku so zrakovým a sluchovým znevýhodnením pokladám za veľmi dôležitý a výnimočný moment. Hoci v zahraničí je takáto prax ukotvenejšia, na Slovensku v podstate stále absentuje, s výnimkou niekoľkých špeciálnych premietaní, ktoré vznikli v rámci samostatných iniciatív pre konkrétne skupiny divákov. Ak však chceme, aby kultúra bola dostupná pre všetkých, voľme inklúzny prístup a myslime na každé potenciálne publikum. V tomto ročníku festivalu ide síce o akúsi prvú symbolickú lastovičku, no zároveň je to po prvý raz, keď u nás filmový festival pod dostupnosťou chápe nielen dostupnosť jazykovú či priestorovú. Verím, že každým rokom bude “filmov pre všetkých” pribúdať a že táto prax prenikne aj do ďalších sfér kultúrneho života na Slovensku,“ hovorí Emília Perez, vedúca Katedry translatológie FF UKF v Nitre.

ORGANIZÁTORI

One World

FINANČNÍ PARTNERI

Eu komisiaNadácia slovenskej sporiteľneceske centrum bratislava

PARTNERI

svet medzi riadkamibkisIOMFFUKDAFilmskino lumierekino mladosťFTF VŠMUKatedra translatológie FF UKFA4TeledataslidoDivadlo bez domovaÚNaSSMyslímMareenaTepláreňVagusNota Benedok incubatorPeople on EarthGoOut
Denník SME

HLAVNÍ MEDIÁLNI PARTNERI

MEDIÁLNI PARTNERI

Nota Bene