Špeciálne projekcie

Festival Jeden svet tento rok ponúka filmy so špeciálnym streamingom aj pre zrakovo a sluchovo znevýhodnených divákov.

Víťazný film tohtoročného českého filmového festivalu Jeden svět Zaspievaj mi a slovenské premiéry filmov Žiaľ žien a Neviditeľná budú môcť sledovať aj sluchovo a zrakovo znevýhodnení diváci.

Špeciálne streamingy pripravil Jeden svet vo svojej online verzii v spolupráci s Katedrou translatológie FF UKF v Nitre a spoločnosťou Teledata. Audiokomentáre načítala herečka Táňa Pauhofová.

„Rozhodnutie festivalu sprístupniť filmy aj publiku so zrakovým a sluchovým znevýhodnením pokladám za veľmi dôležitý a výnimočný moment. Hoci v zahraničí je takáto prax ukotvenejšia, na Slovensku v podstate stále absentuje, s výnimkou niekoľkých špeciálnych premietaní, ktoré vznikli v rámci samostatných iniciatív pre konkrétne skupiny divákov. Ak však chceme, aby kultúra bola dostupná pre všetkých, voľme inklúzny prístup a myslime na každé potenciálne publikum. V tomto ročníku festivalu ide síce o akúsi prvú symbolickú lastovičku, no zároveň je to po prvý raz, keď u nás filmový festival pod dostupnosťou chápe nielen dostupnosť jazykovú či priestorovú. Verím, že každým rokom bude “filmov pre všetkých” pribúdať a že táto prax prenikne aj do ďalších sfér kultúrneho života na Slovensku,“ hovorí Emília Perez, vedúca Katedry translatológie FF UKF v Nitre.

ORGANIZÁTORI

One World

FINANČNÍ PARTNERI

SLSP

PARTNERI

IOMGoOutbkisDAFilmskino lumiereFTF VŠMUkino mladosťA4TeledataMareenaVagusMyslímÚNaSSFFUKsvet medzi riadkamislidoBiela pastelka logo

HLAVNÍ MEDIÁLNI PARTNERI

MEDIÁLNI PARTNERI

Nota Bene