Zuzana Slobodová

Ako zorganizovať Jeden svet vo vašom meste a čo všetko to obnáša?

Natália Centková, z občianskeho združenia Keď môžem pomôžem, je jednou z hlavných organizátoriek festivalu Jeden svet Košice, kde sa festival koná od roku 2020. Prinášame vám čerstvý pohľad do zákulisia príprav festivalu dokumentárnych filmov a veríme, že Natália vás inšpiruje a vy sa rozhodnete zorganizovať Jeden svet vo vašom meste.

Natália, ako si sa dostala k organizovaniu festivalu Jeden svet v Košiciach? Aká bola tvoja cesta k nemu?

K organizovaniu festivalu som sa dostala po návrate do Košíc zo zahraničia, kde som počas štúdia ľudských práv pod záštitou Amnesty International Holandsko organizovala obdobné podujatie Movies that Matter v Groningene. V Košiciach som sa spojila s občianskym združením Keď môžem pomôžem, ktorého zástupca Jakub Andor poznal Jeden svet z Brna, kde študoval. Následne sme sa prepojili s jedným z jeho dlhoročných organizátorov a Kinom Úsmev a vďaka tomu sa nám v roku 2020 podarilo zorganizovať jeho prvý ročník. Aktuálne máme za sebou už jeho druhé vydanie.

Čo vnímaš ako najväčšie výzvy pri organizovaní festivalu?

Najväčšou výzvou je dlhodobá udržateľnosť podujatia a rovnako aj budovanie a rozvoj publika. Vzhľadom na aktuálne dianie vo svete si myslíme, že pre veľa ľudí je náročné prísť po práci na film a diskusiu, ktoré otvárajú ďalšie komplexné ľudskoprávne témy a môžu v návštevníkoch vyvolať ešte väčší pocit bezmocnosti. Veríme však, že festival ponúka aj konkrétne riešenia a návody na to, ako k týmto problémom pristupovať.

Ak pozitívne zmeníme myslenie a konanie čo i len jedného návštevníka alebo navštevníčky, tak sme v našom ponímaní dosiahli to, čo sme zamýšľali.

Natália Centková, Jeden svet Košice

Čo vnímaš ako najväčšiu radosť pri organizovaní festivalu?

Možnosť spoznať a sieťovať sa s organizáciami a ľuďmi z filmového, neziskového a ľudskoprávneho sektora, ktorých spája túžba meniť svet k lepšiemu. Zároveň je to možnosť pozitívne vplývať na divákov a inšpirovať ich k zmene, ktorá bude v konečnom dôsledku chrániť ľudské práva.

Ako vidíš festival Jeden svet v Košiciach o päť rokov?

Ideálne by bol ozvenou festivalu v Bratislave. Chceli by sme, aby s každým rokom rástol počet návštevníkov, partnerov, spoluprác a tým pádom bol jeho dopad čoraz viac citeľný v lokálnej spoločnosti. Zároveň by sme veľmi radi viac spolupracovali medzi regiónmi a boli súčasťou komunity angažovaných „jednosveťákov“.

Aké rady, tipy a triky by si dala akejkoľvek organizácii alebo jednotlivcovi, ktorý by rád zorganizoval Jeden svet v jeho meste alebo regióne?

Aby sa obklopili ľuďmi, ktorých spája myšlienka daného podujatia. Dôležité je aj poradiť sa s ľuďmi, ktorí majú skúsenosť s organizáciou podobných podujatí.

Ktorý film alebo časť programu boli pre teba osobne z tohtoročného festivalu v Košiaciach najprínosnejšie a prečo?

Veľmi ma oslovili filmy Naša sloboda o ženských a reprodukčných právach, Odvaha o situácii v Bielorusku či Na stupňoch víťazov o atlétoch v pokročilom veku. Najprínosnejšie však podľa mňa boli sprievodné podujatia. Tie dovolili návštevníkom preniknúť ešte viac do hĺbky globálnych problematík vrátane diskusií s režisérmi a etablovanými hosťami, výstavami, vystúpeniami či vzdelávacími workshopmi.

Veríš, že dokumentárne filmy, ktoré ponúka Jeden svet, majú moc meniť spoločnosť k lepšiemu?

100% celým svojím srdcom ❤️. Filmy sú neuveriteľne efektívnym médiom na komunikovanie zložitých tém, ktoré je niekedy ťažké vysvetliť hovoreným či písaným slovom.

Ak by mal Jeden svet dosiahnuť aspoň jednu pozitívnu zmenu v Košiciach, čo by to bolo? Čo je hlavným zámerom festivalu?

Hlavným zámerom je vytvoriť platformu na vzdelávanie a informovanie spoločnosti o ľudských právach a ich porušovaní prostredníctvom filmového umenia. Ak pozitívne zmeníme myslenie a konanie čo i len jedného návštevníka alebo navštevníčky, tak sme v našom ponímaní dosiahli to, čo sme zamýšľali.

ORGANIZÁTORI

One World

FINANČNÍ PARTNERI

Eu komisiaNadácia slovenskej sporiteľneceske centrum bratislava

PARTNERI

svet medzi riadkamibkisIOMFFUKDAFilmskino lumierekino mladosťFTF VŠMUKatedra translatológie FF UKFA4TeledataslidoDivadlo bez domovaÚNaSSMyslímMareenaTepláreňVagusNota Benedok incubatorPeople on EarthGoOut
Denník SME

HLAVNÍ MEDIÁLNI PARTNERI

MEDIÁLNI PARTNERI

Nota Bene