LIST VYDAVATEĽOVI

Letter to the Editor

Táto filmová esej pozostáva z fotografií, ktoré dokumentarista Alan Berliner vystrihol z New York Times v priebehu 40 rokov a archivoval podľa dômyselného systému. Tisíce obrázkov dohromady tvoria archív média, ktoré je ohrozené zo všetkých strán.

Berliner sa vo svojom vtipnom a znepokojenom komentári zameriava na konzumenta správ ďalekej budúcnosti, pre ktorého budú noviny pravdepodobne neznámym pojmom. Pri svojom osobnom archíve, ktorý zaznamenáva menšie i väčšie udalosti svetovej histórie, ukazuje, akú veľkú úlohu toto médium – a predovšetkým spravodajská fotografia – kedysi hralo v živote ľudí. Je to milostný list a požehnanie, ktoré nás žiada, aby sme zvážili, čo sa postupne stráca.

Tento film je zapojený do diváckej súťaže. Hlasujte zaň a vyhrajte zaujímavé ceny.

MASTERCLASS

Alan Berliner je americký dokumentarista, ktorého celovečerné dokumenty boli vysielané po celom svete a boli ocenené na špičkových medzinárodných filmových festivaloch. Získal tri ceny Emmy a retrospektívy svojich filmov uviedol v Múzeu moderného umenia, v Medzinárodnom centre fotografie v New Yorku a na Medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov v Amsterdame.  

Jeho filmová esej List vydavateľovi, ocenená na IDFA – dokumentárnom festivale, pozostáva z fotografií, ktoré dokumentarista Alan Berliner vystrihol z New York Times v priebehu 40 rokov a archivoval podľa dômyselného systému. Tisíce obrázkov dohromady tvoria archív média, ktoré je ohrozené zo všetkých strán.

Slovenský dokumentarista Peter Kerekes v hodinovej masterclass vyspovedá legendu americkej dokumentaristiky z jeho unikátneho autorského prístupu ale aj lásky k novinám a všetkému, čo sa postupne vytráca.

Réžia

Alan Berliner / USA / 2019 / 88 min.

Jazyk

anglicky

Titulky

slovenské

Téma

Politické režimy a konflikty

ORGANIZÁTORI

One World

FINANČNÍ PARTNERI

Eu komisiaNadácia slovenskej sporiteľneceske centrum bratislava

PARTNERI

svet medzi riadkamibkisIOMFFUKDAFilmskino lumierekino mladosťFTF VŠMUKatedra translatológie FF UKFA4TeledataslidoDivadlo bez domovaÚNaSSMyslímMareenaTepláreňVagusNota Benedok incubatorPeople on EarthGoOut
Denník SME

HLAVNÍ MEDIÁLNI PARTNERI

MEDIÁLNI PARTNERI

Nota Bene