Kapitalks na Jednom svete: 3,50 na mesiac a sprcha dvakrát týždenne

Diskusia o pracovných podmienkach ľudí vo výkone trestu

Hostia:  
Patrícia Urbanová 
Michael Bobák 
Milan Kuruc 
pplk. JUDr. Jozef Griger, zástupca riaditeľa odboru výkonu väzby a výkonu trestu odňatia slobody 
plk. Ing. Michal Čápka, riaditeľ odboru zamestnávania 


Moderuje Ivana Rumanová

„V rozsudku sa píše, že ťa odsudzujú na trest odňatia slobody, ale nikto ti nepovie, že okrem toho z teba spravia aj otroka. A to sa deje. Ľudia prídu do väzenia a pracujú takmer zadarmo vo fabrikách. V Trnave šijú topánky pre firmu Rieker, ktorých pár stojí vyše sto eur, a títo ľudia ich šijú za pätnásť centov. Osobne som videl výplatné pásky, kde stála suma 3,50 eur na mesiac. Ďalšie stovky väzňov v Trnave pracujú v Replaste, kde dostaneš tonovú zlisovanú kocku plastu, ktorá sa rozletí po miestnosti a po bradu zaliaty plastom sa hrabeš v odpadkoch a triediš, pričom často nahmatáš zlisované potkany. Akokoľvek môžeme mať problém s empatiou a priať im to najhoršie, tí ľudia pracujú za neľudskú výplatu napríklad v zlievarni. To si podľa mňa nikto nevie predstaviť, osem hodín za sedemnásť eur na mesiac prekladať päťdesiatkilové kotúče. Akú má mať niekto snahu sa polepšiť, keď ho za drobnú krádež zdierajú a zarobí tri päťdesiat na mesiac?“ 

Michael Bobák opísal v rozhovore s Timeou Beck pre mesačník Kapitál podmienky ľudí vo výkone trestu. Vychádzal pritom z vlastnej skúsenosti, ale jeho kritika smerovala k štrukturálnym problémom väzenia ako inštitúcie.

V tejto diskusii na to nadviažeme a podrobnejšie rozoberieme jednu konkrétnu líniu tejto témy – pracovné podmienky ľudí vo výkone trestu. Kde je hranica medzi trestom a novodobým otroctvom? Prečo sa na prácu vo výkone trestu nevzťahuje Zákonník práce a minimálna mzda? Aké subjekty môžu túto takmer neplatenú prácu využívať? Existujú legálne nástroje na zlepšenie pracovných podmienok ľudí vo výkone trestu? 

Diskusia prebehne naživo 7. novembra od 18:30 v A4–priestor súčasnej kultúry.

Vstupné: vstup voľný

Diskusiu si budete môcť pozrieť aj online na našom webe a Facebooku.

Ďalšie podujatia

Kapitalks na Jednom svete: Ľudské práva až pod kožu

Diskusia s holandským umelcom Sanderom van Busselom  Hostia:Sander van BusselZuzana Števulová riaditeľka Centra právnej pomoci Moderuje Michal Lipták Vo februárovom čísle Kapitálu viedla reportérka Sára Činčurová rozhovor s holandským umelcom Sanderom van Busselom, ktorý na tohtoročnom Jednom svete vytetuje 70 ľuďom na kožu text Deklarácie ľudských práv. Sander sa venuje komunitnému umeniu, spájaniu ľudí, sociálnej …

Dekonštrukcia kolonialistických naratívov v dokumentárnej kinematografii a priemysle

Hostia:Viktorija Leščenko, Docudays UA, Ukrajina, alebo Julija Kovalenko, Docudays UA, Ukrajina Iraklij Chvadagiani, Tbiliská štátna univerzita, Fakulta sociálnych a politických vied, Gruzínsko Alina Gorlova, filmová režisérka, Ukrajina Eva Križková, medzinárodný filmový festival Jeden svet Peter Ivanič, sociológ, Svet medzi riadkami, Slovensko Moderuje Margje de Koning, umelecká riaditeľka festivalu Movies That Matter, Holandsko   Totálna ruská invázia na Ukrajinu narušila dlhotrvajúci mier …

Masterclass: Jessica Kingdon

V tejto hodinovej masterclass bude režisérka Jessica Kingdon hovoriť o prístupoch k observačnému natáčaniu a strihu v súvislosti s jej celovečerným dokumentom Vzostup (Ascension). Film je vizuálnym esejistickým štýlom skúmania takzvaného „čínskeho sna“. Trieda sa dostane do tempa, štruktúry a štýlu, ako aj do prístupov k natáčaniu, pokiaľ ide o prístup a prácu s kamerou. …

ORGANIZÁTORI

One World

FINANČNÍ PARTNERI

SLSP

PARTNERI

IOMGoOutbkisDAFilmskino lumiereFTF VŠMUkino mladosťA4TeledataMareenaVagusMyslímÚNaSSFFUKsvet medzi riadkamislidoBiela pastelka logo

HLAVNÍ MEDIÁLNI PARTNERI

MEDIÁLNI PARTNERI

Nota Bene