Kapitalks na Jednom svete: 3,50 na mesiac a sprcha dvakrát týždenne

Diskusia o pracovných podmienkach ľudí vo výkone trestu

Hostia:  
Patrícia Urbanová 
Michael Bobák 
Milan Kuruc 
pplk. JUDr. Jozef Griger, zástupca riaditeľa odboru výkonu väzby a výkonu trestu odňatia slobody 
plk. Ing. Michal Čápka, riaditeľ odboru zamestnávania 


Moderuje Ivana Rumanová

„V rozsudku sa píše, že ťa odsudzujú na trest odňatia slobody, ale nikto ti nepovie, že okrem toho z teba spravia aj otroka. A to sa deje. Ľudia prídu do väzenia a pracujú takmer zadarmo vo fabrikách. V Trnave šijú topánky pre firmu Rieker, ktorých pár stojí vyše sto eur, a títo ľudia ich šijú za pätnásť centov. Osobne som videl výplatné pásky, kde stála suma 3,50 eur na mesiac. Ďalšie stovky väzňov v Trnave pracujú v Replaste, kde dostaneš tonovú zlisovanú kocku plastu, ktorá sa rozletí po miestnosti a po bradu zaliaty plastom sa hrabeš v odpadkoch a triediš, pričom často nahmatáš zlisované potkany. Akokoľvek môžeme mať problém s empatiou a priať im to najhoršie, tí ľudia pracujú za neľudskú výplatu napríklad v zlievarni. To si podľa mňa nikto nevie predstaviť, osem hodín za sedemnásť eur na mesiac prekladať päťdesiatkilové kotúče. Akú má mať niekto snahu sa polepšiť, keď ho za drobnú krádež zdierajú a zarobí tri päťdesiat na mesiac?“ 

Michael Bobák opísal v rozhovore s Timeou Beck pre mesačník Kapitál podmienky ľudí vo výkone trestu. Vychádzal pritom z vlastnej skúsenosti, ale jeho kritika smerovala k štrukturálnym problémom väzenia ako inštitúcie.

V tejto diskusii na to nadviažeme a podrobnejšie rozoberieme jednu konkrétnu líniu tejto témy – pracovné podmienky ľudí vo výkone trestu. Kde je hranica medzi trestom a novodobým otroctvom? Prečo sa na prácu vo výkone trestu nevzťahuje Zákonník práce a minimálna mzda? Aké subjekty môžu túto takmer neplatenú prácu využívať? Existujú legálne nástroje na zlepšenie pracovných podmienok ľudí vo výkone trestu? 

Diskusia prebehne naživo 7. novembra od 18:30 v A4–priestor súčasnej kultúry.

Vstupné: vstup voľný

Diskusiu si budete môcť pozrieť aj online na našom webe a Facebooku.

ORGANIZERS

One World

FINANCIAL PARTNERS

SLSP

PARTNERS

logo ZEK
IOM
GoOut
bkis
DAFilms
kino lumiere
FTF VŠMU
kino mladosť
A4
Teledata
Mareena
Vagus
Myslím
ÚNaSS
FFUK
svet medzi riadkami
slido
Biela pastelka logo

MAIN MEDIA PARTNERS

MEDIA PARTNERS

Nota Bene