MY STREET FILMS SK

Kolekcia krátkych dokumentárnych filmov vznikla v rámci projektu My Street Films SK. Jeho účastníci rozvíjali v priebehu ôsmich mesiacov pod lektorským vedením výrazných osobností domácej dokumentaristiky pôvodné námety až do podoby filmov, ktoré teraz uvádzame v slávnostnej premiére. Kolekcia odráža jedinečný pohľad autorov na ich bezprostredný životný priestor. Tematicky sú filmy rôznorodé: prenikavý dokumentárny portrét, esejisticky koncipovaná úvaha o zmocňovaní sa architektonických a historických symbolov, poetické rozprávanie o magickom náboji miest detstva alebo pohľad do subkultúry, ktorá hľadá únik z mestskej každodennosti. Vo filmoch sa odráža tvorivá sloboda a hľadačský duch mladých filmárov, často bez predošlých skúseností s nakrúcaním. 

My Street Films je formát, ktorého pôvod siaha do roku 2011, keď v Spojenom kráľovstve prebehol prvý ročník pod záštitou prestížneho londýnskeho festivalu Open City Docs Fest. Od roku 2014 projekt kontinuálne beží v Česku ako iniciatíva VOD platformy DAFilms.com. Predošlé dva slovenské ročníky organizovali žilinská Truc sphérique (2015) a bratislavská A4 (2017). V roku 2022 prevzalo organizáciu slovenskej vetvy projektu Národné osvetové centrum v spolupráci s Hornošarišským osvetovým strediskom. Zmyslom projektu je vzdelávanie v oblasti tvorby dokumentárneho filmu s presahmi k občianskej žurnalistike. Je určený (aj) pre záujemcov bez predošlého formálneho filmového vzdelania, teda pre všetkých, ktorých lákajú možnosti filmového média na vyjadrenie vlastného pohľadu na svet, čo ich obklopuje. Každý ročník sa začína otvorenou výzvou na prihlasovanie autorských námetov, z ktorých porota vyberie tie s najväčším potenciálom. Ich autori získajú príležitosť rozvinúť ich do podoby vlastných dokumentárnych filmov. 

Po projekcii bude nasledovať diskusia s autormi, autorkami a lektormi.

Titulky

anglické

Premietanie

9. Nov 20:00

ORGANIZÁTORI

One World

FINANČNÍ PARTNERI

Eu komisiaNadácia slovenskej sporiteľneceske centrum bratislava

PARTNERI

svet medzi riadkamibkisIOMFFUKDAFilmskino lumierekino mladosťFTF VŠMUKatedra translatológie FF UKFA4TeledataslidoDivadlo bez domovaÚNaSSMyslímMareenaTepláreňVagusNota Benedok incubatorPeople on EarthGoOut
Denník SME

HLAVNÍ MEDIÁLNI PARTNERI

MEDIÁLNI PARTNERI

Nota Bene