Programové sekcie

Viac ako 50 výnimočných dokumentárnych filmov, ktoré vás chytia za srdce sme rozdelili do ôsmich filmových sekcií:

Život je krásny

pár sedí pri sebe

Dokumentárne filmy prinášajú zo svojej podstaty skôr kritický pohľad na svet. Táto sekcia však prináša výber, po ktorom v divákoch nezostane pachuť depresie, ale pozitívny pocit zo sveta, ktorý je napriek všetkému stále krásny, a motivácia byť súčasťou pozitívnych zmien. Inými slovami, „feel good movies”. 

Fókus: Ukrajina

deti kreslia na chodník

Sekcia, ktorá ide s dobou a každý rok prináša výber filmov spojených určitým fenoménom. Od tém rezonujúcich v spoločnosti, cez prierez nejakým žánrom, až po profily filmových osobností. 

Ovenčené vavrínmi

Apolonia

Jeden svet hrdo prináša najnovšie dokumentárne filmy, ktoré boli nedávno ocenené na prestížnych festivaloch, akými sú Berlinale, IDFA, Sundance či Cannes, a sú zárukou svetovej kvality. Tieto filmy sú tými najdrahšími dovozovými čerešničkami na našej festivalovej torte.

Cesta okolo sveta

muž v klobúku s mobilom

Skúsení kurátori starostlivo pripravili výber tých najlepších filmov z rôznych kútov sveta s ohľadom na diverzitu nie len geografickú, ale aj rodovú, formálnu či tematickú. Dávame si záležať, aby sme vám prinášali predovšetkým nekoloniálne filmárske pohľady zvnútra krajín a komunít. Dávame priestor hlasom, ktorých cesta k produkcii filmu vyžadovala výnimočné úsilie a odvahu.

Slovensko a Česko za ľudské práva

muž v kresle

Medzinárodná súťaž slovenských a českých dlhometrážnych dokumentárnych filmov, z ktorých vyberá víťaza trojčlenná medzinárodná porota, prináša filmy, ktoré sú zrkadlom aktuálnych tém rezonujúcich v našom regióne a zároveň porovnaním dvoch blízkych, a predsa samostatných kinematografií – slovenskej a českej.

Jeden svet v krátkosti

Sekcia venovaná výnimočným krátkometrážnym dokumentárnym filmom z celého sveta, ktoré spája jedinečnosť pohľadu na tému aktuálneho ročníka festivalu a jej formálneho spracovania. Tento rok ich spája téma lásky.

My Street Films

Kolekcia krátkych dokumentárnych filmov vytvorených v rámci projektu My Street Films SK. Jeho účastníci rozvíjajú v priebehu ôsmich mesiacov pod lektorským vedením výrazných osobností domácej dokumentaristiky pôvodné námety až do podoby filmov, ktoré na Jednom svete uvádzame v slávnostnej premiére. Kolekcia odráža jedinečný pohľad autorov na ich bezprostredný životný priestor. Víťazný film vyberie trojčlenná porota.

Jeden svet deťom

zvieratá

Tento rok Jeden svet po prvýkrát spolupracoval s Medzinárodným festivalom animácie Fest Anča a vytvorili sme spolu pásmo Fest Anča pre deti Jedného sveta. A nielen to: pre vás a vašich najmenších chystáme aj premietanie slovenského vyšívaného filmu a  po ňom workshop vyšívania.

ORGANIZÁTORI

One World

FINANČNÍ PARTNERI

SLSP

PARTNERI

IOMGoOutbkisDAFilmskino lumiereFTF VŠMUkino mladosťA4TeledataMareenaVagusMyslímÚNaSSFFUKsvet medzi riadkamislidoBiela pastelka logo

HLAVNÍ MEDIÁLNI PARTNERI

MEDIÁLNI PARTNERI

Nota Bene