AKO SOM SA STALA PARTIZÁNKOU

Ako som sa stala partizánkou

Druhá svetová vojna stále ukrýva množstvo príbehov, z ktorých niektoré zostanú navždy tajomstvom. Jednou z mozaiky takýchto spomienok sú aj osudy rómskych partizánov v bývalom Československu. Filmová režisérka Vera Lacková, ktorá je pravnučkou práve jedného z nich, sa o skutkoch svojho pradedka dozvedela už počas toho ako bola malé dieťa a jej prababka jej hovorila rozprávky o jeho dobrodružstvách.

Popri odhaľovaní histórie svojej rodiny nájde Vera aj ďalších rómskych partizánov. Okrem jej dedka Jána rozpráva film aj príbehy ďalších troch odbojárov. Tieto príbehy však ani zďaleka nie sú také, aké sa rozprávajú deťom. Väznenie v koncentračných táboroch, vraždy mnohých blízkych, krvavé bitky počas oslobodzovania Slovenska, partizánska činnosť, spolupráca s americkou tajnou službou, avšak aj udalosti, ktoré sa stali až po vojne –toto všetko môžeme sledovať prostredníctvom rozhovorov s potomkami a aj s tými, ktorí si na toto obdobie dobre pamätajú a sami boli súčasťou týchto príbehov.

Popri svojom hľadaní naráža na hlboko zakorenené predsudky, ľahostajnosť a nenávisť voči rómskej komunite, a to nie len v spomienkach tých, s ktorými má možnosť hovoriť, ale aj pri pohľade na súčasnosť. Autorkinou motiváciou je zbúrať práve tento dlhodobý stereotypný názor a pohľad na Rómov len ako na obete nacizmu. História poukazuje na mnoho Rómov, ktorých činy siahajú ďaleko nad rámec menšinového etnika a zaslúžene sú súčasťou európskych dejín.

Premietanie filmu na Filozofickej fakulte je zadarmo. Projekcie sú primárne určené pre študentov Filozofickej fakulty, ale sú otvorené aj pre verejnosť. Na premietanie je potrebné zakúpenie bezplatného lístka. Po projekcii sa bude konať diskusia s režisérkou Verou Lackovou, moderovaná doc. Mgr. Helenou Tužinskou, PhD. (Univerzita Komenského v Bratislave).

K filmu sa 8.novembra o 16:00 uskutoční diskusia Ako sa stať partizánkou v dnešnej dobe? (diskusia s Denníkom N).

Tento film je zapojený do diváckej súťaže. Hlasujte zaň a vyhrajte zaujímavé ceny.

Réžia

Vera Lacková/2021/90 min.

Jazyk

slovensky, nemecky

Titulky

anglické, slovenské

Téma

Slovensko a Česko za ľudské práva, Vzťahy

ORGANIZÁTORI

One World

FINANČNÍ PARTNERI

SLSP

PARTNERI

IOMGoOutbkisDAFilmskino lumiereFTF VŠMUkino mladosťA4TeledataMareenaVagusMyslímÚNaSSFFUKsvet medzi riadkamislidoBiela pastelka logo

HLAVNÍ MEDIÁLNI PARTNERI

MEDIÁLNI PARTNERI

Nota Bene