JEDEN SVET V KRÁTKOSTI (ZAHRANIČNÉ FILMY)

JEDEN SVET V KRÁTKOSTI (ZAHRANIČNÉ FILMY)

Tento rok sme sa po prvýkrát rozhodli vytvoriť priestor pre tvorcov dokumentárnej krátkometrážnej tvorby a ukázať divákom, že aj na zdanlivo malej ploche sa dajú tvorivo spracovávať dôležité témy bezprostredne sa týkajúce našej spoločnosti.

Zjednocujúcou témou Jedného sveta v krátkosti sa stala Rozvojová krajina. Produkcia filmov v rozvojových krajinách je vzhľadom na sociálne, ekonomické a politické komplikácie značne obmedzená. Obmedzená je ich tvorba, keďže režisérom a režisérkam častokrát nepostačujú finančné prostriedky na realizáciu filmových projektov a značne oklieštená je aj ich distribúcia. Absencia stabilných kinematografických fondov, umeleckých škôl či strednej životnej úrovne častokrát núti tvorcov emigrovať do západných krajín ale núti ich taktiež inovatívnymi a umelecky podnetnými spôsobmi reflektovať zložité spoločenské situácie, v ktorých sa oni a spoluobyvatelia ich krajiny ocitli.

Jeden svet v krátkosti pripravili študenti Katedry audiovizuálnych Štúdií VŠMU Anna Lazor, Nina Ulická a Matej Ambroš.

LUPITA

Que retiemble la tierra / Mónica Wise Robles / USA, Mexiko / 2020 / 21 min. / španielsky

V krajine, kde pôvodné obyvateľstvo čoraz viac vytláčajú a okrádajú o pôdu, kde po policajnom zatknutí miznú študenti bez stôp a počet vrážd novinárov nemá obdoby, sa vynoril nový odvážny hlas. Lupita prežila krviprelievanie, ktorého obeťami boli Mayovia, nazývaní aj Tsostil, a postavila sa na čelo nového odboja domorodých žien. Ak má niekto šancu prebudiť svedomie Mexika, je to práve Lupita, ktorá konfrontuje skorumpované zložky militares, mobilizuje odpor svojho puebla a pomáha pri rozvoji novej a hlasnej generácie mayských aktivistov. Film verne približuje Lupitu a riziká spojené so zodpovednosťou prameniacou zo zastávania záujmov svojho ľudu. Lupita sa pomocou svojej rétoriky prediera bolestnou revolučnou históriou Mexika. Film ponúka zmes lyrického svedectva, pravdivého rozprávania a prejavu úcty päťstoročnému odboju pôvodných obyvateľov. Sprostredkúva pohľad na statočnú ženu, ktorá musí hľadať rovnováhu medzi materskými povinnosťami a odvážnymi rozhodnutiami smerom k prevýchove a opätovnému nájdeniu spravodlivosti vo svete.

MAMA, PRÍĎ

Prijezžaj k nam v gosti, mama / Anna Artemieva / Belgicko, Maďarsko, Portugalsko, Rusko / 2020 / 13 min. / rusky

Matka a jej trojročná dcéra žijú pre problémy s vízami vo vzájomnom odlúčení, bývajú veľmi ďaleko od seba. V každodennom kontakte sú len vďaka videohovorom. Nevedia sa dočkať, kedy sa stretnú.

MEDZI ŽIVOTOM A SMRŤOU

Sangro / Bruno H. Castro, Tiago Minamisawa, Guto BR / Brazília / 2019 / 8 min. / portugalsky

Film Medzi životom a smrťou je inšpirovaný skutočným príbehom. Zachytáva intímnu spoveď človeka nakazeného vírusom HIV. Je vytvorený pomocou stop-motion animácie, animácie kresieb na papieri a 2D animácie.

TENTO DEŇ NEPOTRVÁ VEČNE

This Day Wonʼt Last / Mouaad el Salem / Belgicko, Tunisko / 2020 / 25 min. / francúzsky, arabsky

Deň, ktorý môže byť životom. Mladý muž, ktorý by mohol byť staršou ženou. Nočná mora, ktorá môže byť aj snom. V Tunisku, pričom by to mohlo byť aj niekde inde: na hranici medzi potrebou a strachom nakrútiť film, potrebou a strachom z revolúcie predstavuje film Tento deň nepotrvá večne spoluprácu na veľkú diaľku. A tým sa tento autoportrét mení na skupinový portrét. Tajomstvo priamo od srdca, koniec, ktorý by mohol predstavovať nový začiatok. Film Tento deň nepotrvá večne odhaľuje inštinktívnu potrebu natáčať filmy aj v podmienkach útlaku. V stávke je veľa. Článok 230 trestného zákonníka v Tunisku, ktorý nadobudol platnosť počas francúzskeho koloniálneho obdobia, kriminalizuje v krajine homosexualitu. Ľudí, ktorí patria do komunity LGBTQ, tu ponižujú, zatvárajú do väzenia a diskriminujú.

Premietanie filmov prebehne spoločne. Lístok vám platí na všetky filmy.

Réžia

Mónica Wise Robles/Anna Artemieva/Tiago Minamisawa/Mouaad el Salem

Jazyk

španielsky, rusky, portugalsky, francúzsky, arabsky

Titulky

slovenské, anglické

Téma

Migrácia, Nové technológie, Politické režimy a konflikty, Vzťahy

ORGANIZÁTORI

One World

FINANČNÍ PARTNERI

Eu komisiaNadácia slovenskej sporiteľneceske centrum bratislava

PARTNERI

svet medzi riadkamibkisIOMFFUKDAFilmskino lumierekino mladosťFTF VŠMUKatedra translatológie FF UKFA4TeledataslidoDivadlo bez domovaÚNaSSMyslímMareenaTepláreňVagusNota Benedok incubatorPeople on EarthGoOut
Denník SME

HLAVNÍ MEDIÁLNI PARTNERI

MEDIÁLNI PARTNERI

Nota Bene