JEDEN SVET V KRÁTKOSTI

Súčasťou programu filmového festivalu Jeden svet bude po minuloročnej premiére opäť aj Jeden svet v krátkosti – sekcia venovaná výnimočným filmom krátkometrážnej dokumentárnej tvorby posledných rokov. Jej jednotiacou témou, rovnako ako aj témou celého 23. ročníka festivalu, je Domov. Tento abstraktný pojem si spájame najčastejšie s miestom, kde môžeme byť sami sebou, s milovanými osobami či s pocitom bezpečia, ale pre mnohých môže predstavovať aj väzenie, bolestnú spomienku alebo neistotu. Tvorcovia našich  šiestich „kraťasov“ zahraničnej produkcie vám počas osemdesiatich ôsmich minút rozpovedia príbehy na tému domova v jej rozmanitých sférach a z rôznych uhlov pohľadu.

Príďte spolu s nami sledovať, ako sa protagonisti vybraných snímok snažia nájsť nový domov, ako sa vyrovnávajú s jeho stratou, dúfajú v jeho záchranu, pokúšajú sa naučiť žiť s traumou, ktorú v nich zanechal, aj ako využili jeho priestory na účely sociologického výskumu. 

K premietaniu sa uskutoční diskusia, ktorej sa zúčastania tvorcovia: Jeanne Susplugas (online), Tomáš Krupa, Anatoliy Tatarenko and Myro Klochko, Andrii Bondarenko.

RÚŠKA A ĽUDIA

Maski i ludzie / Paweł Łoziński / Poľsko / 2020 / 11 min.

„Počas pandémie sa plynutie času stalo mojou súčasťou. Svet zamrzol spolu s kamerou na mojom balkóne. V zábere sledujem kúsok sveta a jedinečný časový úsek, v ktorom sme sa všetci ocitli. Pozorne načúvam náhlemu tichu. Ale život, ktorý sa spomalil, pokračuje pod mojím balkónom. Nové postavy sa pohybujú ako na javisku. Kladiem ľuďom otázky, na ktoré si sám nedokážem odpovedať – čo príde ďalej?“ (Paweł Łoziński)

MIER A POKOJ

Myr i spokij / Myro Kločko, Anatolij Tatarenko / Ukrajina / 2022 / 12 min.

V čase, keď prechádzali na Ukrajinu ruské vojská, napísal Andrij Bondarenko hru o životnej kapitole, ktorú ukončil vojnový konflikt.

HAMMOUDIHO SEN

Hammoudiʼs droom / Els van Driel, Eefje Blankevoort / Holandsko / 2021 / 25 min.

Mohammed, prezývaný Hammoudi, ako štrnásťročný uteká zo Sýrie. Spolu so starším bratom opúšťajú matku a sestry a prevažne pešo prejdú celú cestu zo Sýrie až do Európy. Je to dlhá a náročná cesta, na ktorej sa stretávajú s nebezpečnými prekážkami, ako sú mínové polia, divé zvieratá a násilnícka pohraničná stráž. Mohammedova cesta sa javí ako nočná mora, ale on naďalej sníva o tom, ako sa v budúcnosti stane lekárom. Keď však dorazí do Holandska, zistí, že je náročné naučiť sa nový jazyk. A všetko trvá celú večnosť. Svoju mamu nevidel viac ako tri roky. Splní sa mu sen a prídu konečne jeho mama a sestry zo Sýrie?

KRAJINA PO POŽIARI

Grigio. Terrabruciata / Ben Donateo / Švajčiarsko, Taliansko / 2020 / 15 min.

Dokumentárny film Krajina po požiari zachytáva život v dedinke na juhu Talianska, v regióne Kalábria. Rozpráva o vysťahovaní mladých ľudí na sever a o živote v opustenej krajine. 

MUSÍME PREŽIŤ: FUKUŠIMA!

Musíme prežiť: Fukušima! / Tomáš Krupa / Slovensko / 2022 / 13 min. / japonsky

Pred desiatimi rokmi, v marci 2011, sa zrútili tri reaktory poškodené zemetrasením a cunami v japonskej jadrovej elektrárni vo Fukušime. Všetci do 20 kilometrov od závodu boli evakuovaní, ale Naoto Macumura sa rozhodol zostať – ako jediný z 80 000 ľudí. Teraz žije bez akýchkoľvek symptómov radiácie a stará sa o opustené zvieratá v oblasti, ktorú japonská vláda systematicky očisťuje od radiácie a pripravuje na nový život. Otázkou však je, ako sa vyrovnať so svetom, ktorý balansuje na pokraji klimatickej katastrofy.

Krátky film z Fukušimy je autonómnou kapitolou dokumentárneho projektu Musíme prežiť (anglická skratka WHTS) o dôsledkoch klimatických zmien na život človeka. Projekt WHTS, ktorý zahŕňa dlhometrážny film a spin off kolekciu, zvyšuje povedomie o súčasných a budúcich klimatických dôsledkoch na náš život cez osobné príbehy ľudí žijúcich v už zasiahnutých oblastiach.

NIE SI ŠIBNUTÁ 

Tʼes pas folle / Jeanne Susplugas / Francúzsko / 2020 / 12 min. / francúzsky

Bábky sa vymieňajú v rámci podpornej skupiny, v ktorej sa rozprávajú o partnerskom a rodinnom násilí, aby sa dostali spod jeho vplyvu a z jeho kolobehu. Zmanipulované obete sú ako bábky. V rozhovoroch sa zmieňujú najmä o dvojakom utrpení, čiže o spravodlivosti, ktorá toto násilie legitimizuje.

Sekciu krátkych filmov na Jednom svete pripravila Nina Ulická, študentka Katedry audiovizuálnych štúdií FTF VŠMU. 

Premietanie filmov prebehne spoločne. Lístok vám platí na všetky filmy.

Réžia

Paweł Łoziński, Myro Klochko, Anatolii Tatarenko, Els van Driel, Eefje Blankevoort, Ben Donateo, Tomáš Krupa, Jeanne Susplugas

88 min.

Titulky

slovenské, anglické

Téma

Klíma, Migrácia

ORGANIZÁTORI

One World

FINANČNÍ PARTNERI

SLSP

PARTNERI

IOMGoOutbkisDAFilmskino lumiereFTF VŠMUkino mladosťA4TeledataMareenaVagusMyslímÚNaSSFFUKsvet medzi riadkamislidoBiela pastelka logo

HLAVNÍ MEDIÁLNI PARTNERI

MEDIÁLNI PARTNERI

Nota Bene