SLÁVA KRÁĽOVNEJ

Glory to the Queen

Dokumentárny film Sláva kráľovnej sa odohráva v Tbilisi, hlavnom meste Gruzínska. Príbeh vykresľuje vzájomne prepojené životy špičkových šachistiek Nony Gaprindašvili, Nany Alexandria, Maje Čiburdanidze a Nany Ioseliani. Divákovi sa naskytne vzácny pohľad na ich súčasný život a možnosť zistiť, čo sa skrýva za ich odkazom. V súčasnosti sú to postaršie dámy, obyčajné, ale aj výnimočné, puntičkárske i neviazané. Vryli sa do pamäti mesta aj celej krajiny, no ich odkaz sa pomaly vytráca. Hoci spolu tvorili olympijský tím pod vlajkou Sovietskeho zväzu, boli aj nekompromisnými protivníčkami. K spoločnému stolu si nesadli viac ako 25 rokov. Film Sláva kráľovnej ich opäť zjednocuje prostredníctvom stretnutia, kde sa vynoria spomienky a spoločná história a na povrch vyjdú mnohé nezhody.

Tento film je zapojený do diváckej súťaže. Hlasujte zaň a vyhrajte zaujímavé ceny.

Špeciálne sprievodné podujatie – Kempelenov magický šachový automat Turek

Aj Bratislava sa zapísala do šachovej histórie, a to pomerne kurióznym spôsobom. Bratislavský vynálezca Wolfgang von Kempelen pred 250 rokmi na dvore Márie Terézie predstavil svoj šachový automat zvaný Turek.Turek precestoval polovicu sveta a zahral si ním Benjamin Franklin, Napoleon, cár Pavol II., Edgar Alan Poe, či najväčší šachista 18. storočia Philidor. Na Jednom svete vám pred premietaním filmu Sláva kráľovnej predstavíme repliku Turka a prezradíme vám jeho tajomstvo.

O živote a diele Wolfanga von Kempelena, o jeho menej známych, no o to významnejšich vynálezoch, i o ďalších Turkových osudoch vám porozpráva člen Kempelenopolis o.z. Andrej Groll.

Na Kempelenov magický šachový automat Turek sa netreba registrovať, jeho predstavenie je súčasťou filmu Sláva kráľovnej.

Réžia

Tatia Schirtladze / Rakúsko, Gruzínsko, Srbsko / 2020 / 82 min.

Jazyk

nemecky, rusky, gruzínsky, srbsky, anglicky

Titulky

slovenské, anglické

Téma

Vzťahy

Premietanie

6. Nov 18:00

Festival finančne podporil

Partneri

Hlavní mediálni partneri

Mediálni partneri