SLÁVA KRÁĽOVNEJ

Glory to the Queen

Dokumentárny film Sláva kráľovnej sa odohráva v Tbilisi, hlavnom meste Gruzínska. Príbeh vykresľuje vzájomne prepojené životy špičkových šachistiek Nony Gaprindašvili, Nany Alexandria, Maje Čiburdanidze a Nany Ioseliani. Divákovi sa naskytne vzácny pohľad na ich súčasný život a možnosť zistiť, čo sa skrýva za ich odkazom. V súčasnosti sú to postaršie dámy, obyčajné, ale aj výnimočné, puntičkárske i neviazané. Vryli sa do pamäti mesta aj celej krajiny, no ich odkaz sa pomaly vytráca. Hoci spolu tvorili olympijský tím pod vlajkou Sovietskeho zväzu, boli aj nekompromisnými protivníčkami. K spoločnému stolu si nesadli viac ako 25 rokov. Film Sláva kráľovnej ich opäť zjednocuje prostredníctvom stretnutia, kde sa vynoria spomienky a spoločná história a na povrch vyjdú mnohé nezhody.

Tento film je zapojený do diváckej súťaže. Hlasujte zaň a vyhrajte zaujímavé ceny.

Špeciálne sprievodné podujatie – Kempelenov magický šachový automat Turek

Aj Bratislava sa zapísala do šachovej histórie, a to pomerne kurióznym spôsobom. Bratislavský vynálezca Wolfgang von Kempelen pred 250 rokmi na dvore Márie Terézie predstavil svoj šachový automat zvaný Turek.Turek precestoval polovicu sveta a zahral si ním Benjamin Franklin, Napoleon, cár Pavol II., Edgar Alan Poe, či najväčší šachista 18. storočia Philidor. Na Jednom svete vám pred premietaním filmu Sláva kráľovnej predstavíme repliku Turka a prezradíme vám jeho tajomstvo.

O živote a diele Wolfanga von Kempelena, o jeho menej známych, no o to významnejšich vynálezoch, i o ďalších Turkových osudoch vám porozpráva člen Kempelenopolis o.z. Andrej Groll.

Na Kempelenov magický šachový automat Turek sa netreba registrovať, jeho predstavenie je súčasťou filmu Sláva kráľovnej.

Réžia

Tatia Schirtladze / Rakúsko, Gruzínsko, Srbsko / 2020 / 82 min.

Jazyk

nemecky, rusky, gruzínsky, srbsky, anglicky

Titulky

slovenské, anglické

Téma

Vzťahy

ORGANIZÁTORI

One World

FINANČNÍ PARTNERI

SLSP

PARTNERI

IOMGoOutbkisDAFilmskino lumiereFTF VŠMUkino mladosťA4TeledataMareenaVagusMyslímÚNaSSFFUKsvet medzi riadkamislidoBiela pastelka logo

HLAVNÍ MEDIÁLNI PARTNERI

MEDIÁLNI PARTNERI

Nota Bene