Umenie ako dôkaz: Čo ste urobili Rusom? 

Výskumy naznačujú, že ľudia, ktorí zažívajú frustráciu, hodnotia svoj život ako nepredvídateľný, bez možnosti kontrolovať ho a pociťujú vysokú nedôveru nielen k inštitúciám, ale aj v rámci medziľudských vzťahov, sú náchylnejší veriť konšpiračným teóriám. Títo ľudia žijú v permanentnej neistote – či už má reálne, alebo domnelé príčiny –, čo sa môže odrážať aj na ich prístupe k informáciám. Riešenie ponúkané u nás? V lepšom prípade ľuďom servírujeme na podnose „overené fakty“. Médiá a tretí sektor občas vydajú špeciál o kritickom myslení či zorganizujú na školách workshopy o mediálnej gramotnosti. V horšom prípade týchto ľudí z nadradenej pozície poučujeme alebo nazývame napríklad dezolátmi, prípadne sa vysmievame z ich zanedbaných chrupov. My sa teraz spolu s Janou Bučka, Michalom Fulierom a Petrom Ivaničom pozrieme na tému dezinformácií inak. Filmári ponúkajú audiovizuálne dielo ako dôkaz a Peter Ivanič vnáša do problematiky sociologické hľadisko. Podujatie vniklo v partnerstve s projektom Art As Evidence, Goethe-Institutom Slovensko a iniciatívou Svet medzi riadkami a s podporou SlovakAid.

Diskutujúci: Jana Bučka a Michal Fulier (tvorcovia filmu Čo ste urobili Rusom?), Peter Ivanič (Svet medzi riadkami), moderuje Michal Hvorecký. Diskusia sa uskutoční v anglickom jazyku.

Diskusia sa uskutoční 5. 11. o 18.00 v A4 – priestor súčasnej kultúry. Trvanie: 45 minút.

Vstup: zadarmo

Po skončení diskusie všetkých pozývame do veľkej sály v A4 na koncert kapely Budoár staré dámy.

ORGANIZÁTORI

One World

FINANČNÍ PARTNERI

SLSP

PARTNERI

IOMGoOutbkisDAFilmskino lumiereFTF VŠMUkino mladosťA4TeledataMareenaVagusMyslímÚNaSSFFUKsvet medzi riadkamislidoBiela pastelka logo

HLAVNÍ MEDIÁLNI PARTNERI

MEDIÁLNI PARTNERI

Nota Bene