Predstavujeme vám prvé filmové novinky Jedného sveta 2021

Už 5.-11. novembra sa do vašich obývačiek aj bratislavských kinosál vráti Jeden svet. Pozrite si už teraz, na čo sa môžete tešiť.

„Dojímavý príbeh o priateľstve, osamelosti a oddanosti. Oko v sále neostane suché a na plachtiacich bocianov nad svojimi hlavami sa už navždy budete pozerať trochu inak,“ prezrádza svoje dojmy naša umelecká riaditeľka Diana Fabiánová.

Zvieratá majú v našich životoch často nezameniteľné miesto. U pána Stepjana toto miesto zaplní zranená bocianica, ktorú zachráni a dá jej meno Malena. Ďalších 27 rokov sa o ňu s láskou deň čo deň stará. Malena dobre vie, že bez pomoci pána Stepjana by neprežila. Osamotený vdovec si zas uvedomuje, že život bez Maleny nikdy nebude ako pred tým.

„Pútavý, úsmevný dokument o talente, sebazaprení, súdržnosti, ženskej sile a tom tajomnom, božskom “čosi“ navyše,“ komentuje Bosorky z orientu naša umelecká riaditeľka.

Ich neprekonateľnej smršti prihrávok a víťazných smečov sa obávali mužstvá po celej planéte. Reč je o japonských volejbalistkách, ktoré sa po druhej svetovej vojne z pracovníčok v továrňach vypracovali na národné legendy. Z japonských hrdiniek s nadprirodzenými schopnosťami sú dnes sedemdesiatničky, ktoré sa v dokumente obhliadajú za svojimi dňami slávy. „Bosorky z Orientu?“ pousmejú sa.

„Trojica prudko charizmatických mexických amazoniek vo vizuálne nádherne sfilmovanom príbehu o ich životnom boji, ktorý budete sledovať so zatajeným dychom,“ prezrádza svoje dojmy z filmu Luchadoras Diana.

Mesto Juarez v Mexiku je jedno z najnebezpečnejších miest na svete, špeciálne ak ste žena. Vraždy, znásilnenia, násilie v uliciach, ale aj zmiznuté ženy po ktorých nikto nepátra. Tri mexické ženy to povzbudilo k tomu, aby sa stali bojovníčkami. S maskami na tvári si vydobýjajú späť svoj svet, práva aj deti.

„Pozoruhodné, intímne, neobvyklé, jemne strašidelné vidieť, ako okolnosti a túžba niečo znamenať dokážu človeka vyformovať nie vždy do šťastnej podoby,“ povedala o víťaznom dokumente medzinárodného filmového festivalu v Amsterdame IDFA Dia.

Film vás prenesie do života iránskej rodiny, v ktorej matka vymení domáce práce za vojenské cvičenia radikálnych moslimov. Náboženský fanatizmus a túžba niekam patriť postupne rozkladajú rodinu. Čo sa stane, ak miesto pre vzdelanie vyplní radikálne náboženstvo a nekritické nasledovanie vodcov?

„Tajný agent je najrozkošnejší a najláskyplnejší špionážny film, aký si viete predstaviť. Navonok Bondovka s vetchým agentom na dôchodku. Pod povrchom srdceoblažujúci príbeh o tom, aké dôležité je mať cieľ, cítiť, že váš život má zmysel a vy ste užitočný,“ povedala o filme Diana.

Dokument bol nominovaný na Oscara a získal si srdcia nás, ale aj divákov po celom svete. Súkromný agent v Čile si kvôli podozreniu zo zneužívania v domove dôchodcov najme špióna. A kto do prostredia zapadne lepšie ako samotný deduško? Do domova prinesie radosť a vzpruhu a pripomenie nám, že priateľstvá a láska sú to, čo nás drží v životoch nad hladinou.

„Provokačný, odvážny, orgazmický, sexuálny. Dokument, v ktorom najčastejšie vyslovované slová sú klitoris, pôžitok a rozkoš. Dozviete sa v ňom viac o ženskej sexualite a multifunkčnom význame čarovného orgánu s názvom klitoris,“ prezrádza o Dileme túžby (The dilemma of desire) Diana Fabiánová.

Bez rovnosti potešenia nemôže existovať žiadna rovnosť. Tak znie hlavné posolstvo tohto provokatívneho dokumentu. Dilema túžby ale nie je len o ženskej sexualite. Je úzko spätá s postavením žien v spoločnosti, ich reprodukčnými právami, obmedzovaním bezpečného prístupu k potratom či s pokračujúcimi sexuálnymi útokmi na ich osoby.
„Mali by sme hovoriť o sexuálnom potešení. Je to časť toho, kým sme, časť nás,“ odkazuje jedna z protagonistiek dokumentu.

„Vizuálne krásny, silne emotívny dokument, ktorý sa vám vkradne pod kožu i do myšlienok. Posledné útočisko je dojemnou sondou do duší ľudí na úteku,“ spomína na svoje dojmy po dopozeraní Diana Fabianová.

Malijské mesto Gao je po desaťročia rajom pre afrických cestovateľov. Okraj púšte Sahel je ale tiež dočasným domovom pre tisíce ľudí na úteku. Tých, ktorí ešte veria v lepší život v Európe, ale aj tých, ktorým došlo šťastie a sú na ceste späť do svojich rodných miest. Všetkých však spája, že keď už raz vyrazili na cestu, nikdy nebudú mať skutočný domov. Stále im zostávajú ich sny a túžby, ktoré vo filme spoznávame.

„Dôležitosť morálneho kompasu a viery v to, že to, čo robíme má zmysel, nielen pre nás, no i pre ďalšie generácie, sú skvelo obsiahnuté v severskej čiernej doku komédii Cesta do utópie (Journey to Utopia),“ prezrádza o dokumente Diana.

Ako ďaleko dokážeme zájsť v obetovaní vlastného pohodlia pre záchranu planéty? Švédska rodina sa vydá za svojim eko snom, ktorý sa časom mení na nočnú moru. Pre diváka sediaceho v bezpečí kinosály či teple domova, prináša plno humorných situácií, nečakaných zvratov, no hlavne provokačného materiálu na premýšľanie.

#budmevkontakte


ORGANIZÁTORI

One World

FINANČNÍ PARTNERI

SLSP

PARTNERI

IOMGoOutbkisDAFilmskino lumiereFTF VŠMUkino mladosťA4TeledataMareenaVagusMyslímÚNaSSFFUKsvet medzi riadkamislidoBiela pastelka logo

HLAVNÍ MEDIÁLNI PARTNERI

MEDIÁLNI PARTNERI

Nota Bene