Lenka Kačmárová

Zjednotení v „Ukradnutom štáte“

Hlavnou témou festivalu Jeden svet sú vážne sociálne témy. Úvodnou projekciou, premiérou, bol preto film, ktorý sa venuje jednej z najväčších afér na Slovensku. Film z dielne Zuzany Piussi s názvom Ukradnutý štát poukazuje na korupciu a nekalé praktiky na slovenskej politickej scéne.


Počas premiéry boli obsadené všetky sedadlá kinosály. Foto: Miroslav Hanjik

Počas úvodného premietania sa investori a záujemcovia mohli dozvedieť o filme o čosi viac od samotnej režisérky na besede v Kine Mladosť. Zuzana Piussi na tejto besede odpovedala na bežné, ale aj netradičné otázky z pléna. Fakty vyobrazené v dokumente pomenovala ako niečo, čo nie je možné vnímať čierno-bielo.

Veci sú vždy o prachoch, informácie sa predávajú… Tak to je, a preto sa konšpiruje.

Zaujímavosťou je, že režisérka nepoužila vo Ukradnutom štáte žiadne popisky, a to aj napriek tomu, že si to mnohé dokumentárne filmy vyžadujú. Tento ťah označila za zbytočný, keďže je divák o vystupujúcich osobnostiach dobre oboznámený alebo sa k nim jednoducho dostanú.

Režisérka Zuzana Piussi na besede po uzavretom premietaní odpovedala na otázky z pléna. Foto: Terézia Škorupová

O tom, ako sa k filmu vyjadrila samotná autorka, a aké dojmy zanechalo premietanie u divákov sa dozviete v našich ďalších blogoch.

Autori: František Šodor, Alexandra Ščevlíková

ORGANIZÁTORI

One World

FINANČNÍ PARTNERI

Eu komisiaNadácia slovenskej sporiteľneceske centrum bratislava

PARTNERI

svet medzi riadkamibkisIOMFFUKDAFilmskino lumierekino mladosťFTF VŠMUKatedra translatológie FF UKFA4TeledataslidoDivadlo bez domovaÚNaSSMyslímMareenaTepláreňVagusNota Benedok incubatorPeople on EarthGoOut
Denník SME

HLAVNÍ MEDIÁLNI PARTNERI

MEDIÁLNI PARTNERI

Nota Bene