Jeden svet pre mládež
25. ročník Jedného sveta prinesie v rámci festivalového programu osem citlivo vybraných filmov, ktoré odporúčame (nielen) pre mládež. Výber je pestrý tematicky aj formálne. Podieľali sa na ňom členky programového tímu festivalu z viacerých kútov sveta a odborníčky na vzdelávanie z oddelenia globálneho vzdelávania Človeka v ohrození.
Pre koho je program určený?
Program je odporúčaný pre vekovú skupinu od 15 rokov. Máš doma pre kultúru zapáleného teenagera? Chceš prísť so spolužiactvom? Sama si zvedavá čo Jeden svet pre mládež ponúka? Náš program ťa určite nesklame.
Čo ťa čaká?
Od dobrodružstiev po spoločenské témy, u nás nájdeš všetko. Nazrieš do života v Afganistane, spoznáš ballroomovú kultúru v Brazílii a dozvieš sa viac o živote ľudí na úteku. Filmy ti priblížia nové informácie o klimatickej zmene, migrácii či rodovej identite. Uvidíš, ako sa ľudia vyrovnávajú s ťažkými situáciami a bojujú za svoje sny. Po filmoch sa môžeš zúčastniť diskusií a stretnúť sa so zaujímavými osobnosťami.
Koľko to bude stáť?
Jeden svet ponúka Cinepassy aj lístky na jednotlivé filmové predstavenia už tradične za zvýhodnené ceny pre študentstvo. U nás však netreba vyťahovať žiadne ISIC karty a rozmýšľať nad tým, či máš platnú nálepku. Stačí mať do 26 rokov a program si užívaš za zníženú cenu. Lístky na jednotlivé filmové predstavenia za zvýhodnené ceny si kúpiš priamo v kine.
Kde sa to bude diať?
Filmový program nájdeš na jednom mieste – v Kine Lumière na Špitálskej 4 v Bratislave.
Kamay – sobota 19. októbra o 15:30
Po záhadnej smrti Zahry na Kábulskej univerzite sa jej hazárska rodina v odľahlých horách stredného Afganistanu vydáva na cestu za pravdou a spravodlivosťou a to v období rastúcich nepokojov spojených s nástupom Talibanu.
Mlčanie stromov – nedeľa 20. októbra o 16:00
Šestnásťročná Runa, ktorej matka zmrzla v lese na poľsko-bieloruských hraniciach, musí rýchlo dospieť a postarať sa o štyroch mladších bratov a otca. V utečeneckom tábore sa spoločne snažia vyrovnať s traumou a začať nový život v Poľsku.
Zoznámte sa s ballroomom – nedeľa 20. októbra o 19:00
Mladí LGBTI+ ľudia rôznej farby pleti v Riu de Janeiro a na jeho perifériách pretvárajú ballroomovú kultúru podľa svojich vlastných pravidiel. Tento film ukazuje skutočnú podobu dramatickosti, vystúpení tanečného štýlu vogue a umenia dvojsečných komplimentov päťdesiat rokov od ich vzniku v New Yorku.
Ak sa budeš chcieť naučiť niečo z tanca vogue a vyskúšať si základné ballroomové kategórie, stačí nezutekať počas záverečných titulkov a zostať v kinosále na cca 30-minútovom mini workshope s Kiki House of Velvet.
Pochcánek – nedeľa 20. októbra o 20:00
Mužom stále patrí privilegovaná pozícia. Napriek tomu preniká do mediálneho priestoru čím ďalej, tým viac pojem „kríza mužstva“, dochádza k rozvoľňovaniu rolí a nárastu neistoty, čo dnes vlastne znamená byť mužom. Túto otázku si kladie aj režisér Jan Hušek.
Matka Saigon – pondelok 21. októbra o 18:00
Rodinná kultúra v Saigone pretrváva nezmenená už po stáročia, a to aj napriek pretrhnutým pokrvným väzbám. Film Matka Saigon odhaľuje prostredníctvom mozaiky intímnych portrétov univerzálnu túžbu ľudí po láske, prijatí, vzťahoch a spolupatričnosti pohľadom LGBTI+ ľudí.
Mediha – štvrtok 24. októbra o 17:00
Jezídska tínedžerka sa len nedávno vrátila zo zajatia Islamského štátu a snaží sa vyrovnať so svojou traumou, zatiaľ čo záchranári hľadajú jej nezvestných príbuzných. Zábery, ktoré urobila svojou kamerou, vykresľujú príbeh genocídy jezídov a jej následky.
Ja som rieka, rieka je mnou – sobota 26. októbra o 14:00
Novozélandská rieka Whanganui je prvou riekou na svete, ktorej priznali status právnickej osoby. Rieka je hlavnou postavou filmu. Jeho dej sa odohráva na ceste naprieč krajinou: maorijský strážca rieky nás pozýva splaviť ju s ním. Rieka všetkých zjednocuje v cieli dosiahnuť zásadnú zmenu hodnôt na ochranu našej planéty pre budúce generácie.
Po filme nasleduje: Ja som rieka, rieka je mnou – komentovaná prechádzka pri Dunaji.
Kto nie som – sobota 26. októbra o 16:00
Čo robí muža mužom a ženu ženou? Aká je medzi nimi hranica – a záleží na nej vôbec? Juhoafrická kráľovná krásy Sharon-Rose Khumalo prepadá kríze identity, keď sa dozvie, že je intersex osobou. V snahe vyrovnať sa s rodovou dysfóriou potrebuje podporu od niekoho, ako je ona.
Zo sprievodného programu pre mládež odporúčame:
V sobotu 19. a v nedeľu 20. októbra od 13:00 do 19:00 si v Kine Lumière prežiješ príbehy Príbehy migrantov a migrantiek vo virtuálnej realite.
V nedeľu 20. októbra v Temnom Ost Blocku na Kamennom námestí si vyskúšaš vzdelávaciu rolovú aktivitu Cieľ Európa a budeš diskutovať o možných riešeniach migračných výziev. Registruj sa cez formulár na tomto LINKU.
V nedeľu 27. októbra o 16:00 v Temnom Ost Blocku na Kamennom námestí si zasúťažíš v špeciálnom Temnom kvíze. Nebudú chýbať ani otázky späté s festivalom Jeden svet.
Skupinové návštevy
Chceš prísť s celou triedou alebo partiou? Napíš našej Miške, rada ti poradí michaela.kollarikova@clovekvohrozeni.sk
Tešíme sa na teba!
Projekt finančne podporil Audiovizuálny fond.