Anna Jackova

Deň, keď bola vyškrtnutá homosexualita zo zoznamu chorôb, pripomenie filmový večer Teplé kraťasy 

Pri príležitosti Medzinárodného dňa boja proti homofóbii, bifóbii, transfóbii a intersexfóbii (IDAHOBIT), ktorý si svet pripomína 17. mája, sa uskutoční špeciálny filmový večer Teplé kraťasy. Premietanie výberu piatich krátkych filmov, ktoré organizuje Filmový festival inakosti a Jeden svet – medzinárodný festival dokumentárnych filmov, prinesie silné príbehy zo života LGBTI+ ľudí. 

Podujatie sa koná v štyroch mestách, v Bratislave (Komunitné a integračné centrum In), Košiciach (Kino Úsmev), Banskej Bystrici (Záhrada – CNK) a Rimavskej Sobote (Citadela) a je otvorené širokej verejnosti. Práve 17. mája v roku 1990 Svetová zdravotnícka organizácia vyradila homosexualitu zo zoznamu duševných chorôb. Cieľom filmového večera je nielen ponúknuť diváctvu kvalitné filmy, ale aj otvoriť dôležité diskusie o ľudských právach, rovnosti a akceptácii. 

“Chceme, aby si čo najviac ľudí mohlo pozrieť skutočné príbehy LGBTI+ osôb a pochopiť, s čím sa stretávajú. Na Slovensku je žiaľ stále veľa predsudkov, dezinformácií a lží o LGBTI+ osobách. Mnoho ľudí má skreslenú predstavu o ich každodennom živote,” uviedol Roman Samotný z Filmového festivalu inakosti.  

“Jeden svet sa dlhodobo snaží prispievať k budovaniu odolnej, inkluzívnej spoločnosti, ktorá je pripravená zvládať výzvy v neustále sa meniacom a prepojenom svete. V tejto chvíli sa nám zdá mimoriadne dôležité, aby táto spoločnosť zvládla výzvu nenávisti k inakosti, ktorú medzi ľuďmi rozširuje časť politickej reprezentácie,” povedala Eva Križková, riaditeľka festivalu Jeden svet.  

Aké je to byť gejom na dôchodku? 

Diváci a diváčky si budú môcť pozrieť príbehy gejských, lesbických aj trans ľudí z domova aj zahraničia. Slovenský film Pre prípad dožitia režiséra Juraja Kréna rozpráva príbeh starnúceho geja, ktorého stvárnil herec Martin Huba. Film pripomína že LGBTI+ ľudia tu boli a sú aj medzi staršími generáciami. Zároveň otvára dôležitú otázku, či štát myslí na aj na starších LGBTI+ ľudí v otázkach dedenia a zabezpečenia na dôchodku.  

Svadobná cesta zobrazuje príbeh dvoch transrodových žien v Grécku. Po traumatizujúcej udalosti s policajtmi Fay definitívne opúšťa krajinu. Sandra ju sprevádza na autobusovú stanicu, aby sa s ňou rozlúčila. Počas cesty autobusom však zažijú transfóbny útok dvoch spolucestujúcich. V krátkom filme Kráľovná z vesnice zas sledujeme performera Dávida, ktorý sa v malej dedinke Křtetice pripravuje na dôležitý koncert. Snímka skúma tému autenticity v prostredí, ktoré mu nie vždy rozumie. 

Kompletný výber filmov  

  • Pre prípad dožitia (réžia Juraj Krén)  
  • Svadobná cesta (Honeymoon, réžia Alkis Papastathopoulos)  
  • Klamár (The Pride Liar, réžia Andres Lübbert)  
  • Šťastná rybka (Lucky Fish, réžia. Emily May Jampel)  
  • Kráľovná z vesnice (réžia Emik Hirschner)  

Súčasťou podujatia bude aj možnosť podporiť kampaň Dúhová stužka, ktorej cieľom je vyjadriť solidaritu s LGBTI+ ľuďmi a podporuje dúhové organizácie a iniciatívy pôsobiace na Slovensku. 

Viac informácií a podrobnosti o jednotlivých premietaniach nájdete na webe jedensvet.sk a Facebooku a Instagrame Jedného sveta. 

—– 

O organizátorstve: 

Filmový festival inakosti je festivalom, ktorý prináša filmové príbehy LGBTI+ ľudí a ich rodín. Jeho cieľom je osveta a scitlivovanie verejnosti, rovnako sa organizačný tím usiluje vytvárať bezpečný priestor, kde zažijú LGBTI+ prijatie. 

Medzinárodný festival dokumentárnych filmov Jeden svet  je vlajkovou loďou neziskovej organizácie Človek v ohrození. Najstaršie a najväčšie dokumentárne podujatie na Slovensku oslávilo v minulom roku 25.výročie. Diváctvu prináša výnimočné filmy svetovej kvality a upozorňuje na výrazne talenty domácej tvorby.  

Podujatie je spolufinancované Európskou úniou.  

Organizátori

Finanční partneri

Partneri

IOMbkis
DAFilms
kino lumiereFTF VŠMUA4TeledataMareenaVagusMyslímÚNaSSFFUKsvet medzi riadkamislido

Hlavní mediálni partneri

Mediálni partneri

Nota Bene

Ďakujeme za podporu Websupport