FILMY BEZ HRANÍC

Nasleduje zastávka/Aladinova lampa/uStopia

Jeden svet v spolupráci s UNHCR, Filmovou a televíznou fakultou VŠMU a iniciatívou Svet medzi riadkami pripravil ročný workshop pre študentov dokumentárnej réžie. V priebehu posledného roka vznikli tri študentské filmy, ktoré si teraz môžete pozrieť na festivale.

Zámerom Filmov bez hraníc je podporiť mladú autorskú dokumentárnu tvorbu a pomôcť filmárom nájsť cestu k menej stereotypným rozmerom migrácie.

Po projekcii filmov bude nasledovať diskusia s tvorcami, ich pedagógom a dokumentaristom Petrom Kerekesom a Zoranom Stevanovicom z UNHCR. Moderuje Eva Križková (výkonná riaditeľka festivalu Jeden svet).

Dokumenty Filmov bez hraníc:

Nasleduje zastávka, Barbara Vojtašáková

Dinosaury nemali záložný plán, no my by sme ho možno mali mať. Zničili sme si vlastnú planétu, slnečné erupcie či meteority nie sú až takými sci-fi, ako by sa mohlo zdať. Otázkou teda zostáva: Kebyže musíme vytvoriť Slovensko na Marse, ako by to malo vyzerať? Akú pripomienku na našu krajinu by si Slováci zobrali zo sebou do batožiny?

Aladinova lampa, Ivan Koribanič

Aladin putuje po krajine, aby mohol konfrontovať tých, ktorí podľahli dezinformáciám. Na scénu však prichádza vo chvíli, kedy to protagonisti čakajú najmenej. Súbežne sa dozvedáme o neľahkom osude, ktorý zastihol Aladina a jeho rodinu, vďaka čomu sa stal migrantom žijúcim na Slovensku.

uStopia, Denisa Parobeková

Traja slovenskí migranti v USA – rôzne sny, dôvody odchodu, odlišné skúsenosti, až na jednu spoločnú vec – nelegálne žijú vo svojej vysnívanej krajine. Dokumentárna esej „uStopia“ rozpráva príbehy, ktoré nie sú známe, ale pokojne ich môžeme nazvať modernou históriou migrácie za „americkým snom“. Aké sú vzťahy medzi migrujúcimi a rodinou, či priestorom, ktorý migrujúci opúšťa? Sú to skutočne už dva samostatné svety, zlepené dokopy len po dobu trvania jedného „online dotyku“?

Premietanie filmov prebehne spoločne. Lístok vám platí na všetky tri filmy.

Projekt je realizovaný v spolupráci s iniciatívou Svet medzi riadkami a bola podporený z prostriedkov UNHCR, SlovakAid a Európskej únie.

Réžia

Barbara Vojtašáková, Ivan Koribanič, Denisa Parobeková

Jazyk

slovenský, anglický

Titulky

slovenské, anglické

Téma

Migrácia

ORGANIZÁTORI

One World

FINANČNÍ PARTNERI

SLSP

PARTNERI

IOMGoOutbkisDAFilmskino lumiereFTF VŠMUkino mladosťA4TeledataMareenaVagusMyslímÚNaSSFFUKsvet medzi riadkamislidoBiela pastelka logo

HLAVNÍ MEDIÁLNI PARTNERI

MEDIÁLNI PARTNERI

Nota Bene