JEDEN SVET V KRÁTKOSTI (SLOVENSKÉ FILMY)

Jeden svet v krátkosti (SK)

Tohtoročnou novinkou je sekcia krátkometrážnych dokumentov, pripravená študentmi Audiovizuálnych štúdií FTF VŠMU.

Slovenské pásmo zoskupuje filmy z Ateliéru dokumentárnej tvorby Filmovej a televíznej fakulty VŠMU za posledné tri roky. Prostredníctvom tohto pásma chceme oboznámiť divákov s krátkometrážnou dokumentárnou tvorbou študentov na našom území. Zaujímavé je, že sa v nej ani tá naša slovenská spoločnosť nezrkadlí ako práve idylická.

Jeden svet v krátkosti pripravili študenti Katedry audiovizuálnych Štúdií VŠMU Anna Lazor, Nina Ulická a Matej Ambroš.

CESTUJÚCIM DO POZORNOSTI

Marek Moučka / Slovensko / 2020 / 19 min. / slovensky

Keď rušňovodič v stokilometrovej rýchlosti zbadá na trati samovraha, nemá veľa možností – iba zatiahnuť rýchlobrzdu a zavrieť oči. Zlomky sekúnd rozhodujú o tom, čo sa bude rušňovodičom snívať a ako to poznačí ich psychiku. Film Cestujúcim do pozornosti sleduje štyroch mužov kabíny a ich vyrovnávanie sa s traumatickou udalosťou.

HĽADANIE SPOLOČNEJ KOMPOZÍCIE 

Peter Podolský / Slovensko / 2020 / 13 min. / slovensky 

Autorský dokumentárny film je intímnou sondou do vzťahu matky a syna, v ktorej na pozadí rozhovorov pozorujeme pomalé zbližovanie sa a hľadanie prieniku dvoch odlišných svetov. 

NECH ŽIJE SMRŤ

Róbert Mihály / Slovensko / 2021 / 20 min. / slovensky

Niekoľko študentov Filmovej a televíznej fakulty VŠMU v Bratislave sa v deň 31. výročia Nežnej revolúcie rozdelilo do menších filmových štábov s cieľom zaznamenať demonštrácie iniciované predovšetkým krajnou pravicou a futbalovými chuligánmi. Protesty, ktoré viaceré politické strany využili na sebaprezentáciu, sa konali v čase silnejúcej pandémie vírusového ochorenia covid-19. Filmári sa snažia tieto udalosti interpretovať v širšom kontexte prostredníctvom vybraných poznámok z prednášky talianskeho filozofa Umberta Eca Večný fašizmus.

NEŽNÁ

Soňa Nôtová / Slovensko / 2019 / 21 min. / slovensky

Film je spomienkou na magické obdobie revolúcie, ako ho opisujú jej protagonisti. Zameriava sa najmä na ženy, o ktorých sa tak málo vie napriek tomu, že zohrali kľúčovú úlohu a dopomohli k tomu, aby bola naša revolúcia naozaj NEŽNÁ.

TITANIK

Katarína Jonisová / Slovensko / 2020 / 15 min. / česky, slovensky

Roman Radkovič založil s priateľmi z ústavu pre ľudí s mentálnou inakosťou svojráznu kapelu. V pesničkách sa s poslucháčmi delí o hrôzu zo zániku sveta, ktorý každým dňom očakáva. S príchodom celosvetovej pandémie sme sa zrazu ocitli doma, v izolácii, odkázaní na dva konce telefónnej linky. Život na moment zastane, aby sme sa mohli obzrieť späť.

Premietanie filmov prebehne spoločne. Lístok vám platí na všetky filmy.

Réžia

Marek Moučka / Peter Podolský / Róbert Mihály / Soňa Nôtová / Katarína Jonisová

Jazyk

slovenský, český

Titulky

anglický

Téma

Politické režimy a konflikty, Vzťahy

ORGANIZÁTORI

One World

FINANČNÍ PARTNERI

SLSP

PARTNERI

IOMGoOutbkisDAFilmskino lumiereFTF VŠMUkino mladosťA4TeledataMareenaVagusMyslímÚNaSSFFUKsvet medzi riadkamislidoBiela pastelka logo

HLAVNÍ MEDIÁLNI PARTNERI

MEDIÁLNI PARTNERI

Nota Bene