LÁSKA NIE JE POMARANČ + Q&A

Love Is Not an Orange

Chcem si pozrieť film

Chcem si pozrieť film v kine

Začiatkom 90. rokov množstvo žien opustilo Moldavsko, aby zabezpečili svoje rodiny. Nemohli sa vrátiť domov, a tak našli nezvyčajný spôsob, ako ostať v kontakte: posielali svojim blízkym kartónové krabice plné darčekov a jedla, o akom by sa vám v tých časoch ani len nesnívalo. Na revanš im ich deti posielali videokazety. Takúto výmenu si ako tradíciu osvojili tisícky rodín. Videokamery a darčeky dovolili matkám a deťom deliť sa o časti ich životov aj napriek odlúčeniu. Otilia Babara pomocou týchto intímnych súkromných archívov odhaľuje krehkosť rodinných pút očami generácie matiek a dcér, ktoré sa museli odlúčiť, aby mohli prežiť. Zároveň tým vykresľuje postsovietsku krajinu na rázcestí dejín – krajinu, ktorej ženy boli nevedomky poverené prechodom od komunizmu ku kapitalizmu. 

Po premietaní prebehne diskusia s režisérkou Otiliou Babara a moldavskou novinárkou Anastasia Condruc. Diskusiu moderuje Peter Ivanič.

Anastasia Condruc je novinárka a šéfredaktorka moldova.org. Aktuálne žije v Španielsku a Moldavsku, takže téma migrácie jej určite nieje vzdialená. Tému tiež rozoberajú v rámci redakcie, ktorá je tiež prvou otvorenou feministickou redakciou v Moldavsku.

Réžia

Love Is Not an Orange / Otilia Babara / 2022 / 73 min.

Krajina

Moldavsko, Francúzsko, Holandsko, Belgicko

Jazyk

rumunsky, rusky, taliansky, anglicky

Titulky

slovenské, anglické

Ako si pozrieť?

V kine

Filmová sekcia

Cesta okolo sveta

Filmová kategória

Duševné zdravie, Materstvo, Migrácia, Rodina

ORGANIZÁTORI

One World

FINANČNÍ PARTNERI

SLSP

PARTNERI

IOMGoOutbkisDAFilmskino lumiereFTF VŠMUkino mladosťA4TeledataMareenaVagusMyslímÚNaSSFFUKsvet medzi riadkamislidoBiela pastelka logo

HLAVNÍ MEDIÁLNI PARTNERI

MEDIÁLNI PARTNERI

Nota Bene