DNI ZMENY – Industry program

Miesto: Goethe-Institut Bratislava, A4-priestor súčasnej kultúry.

Industry program Dni zmeny prebehne v režime OTP.

Industry program tento rok pilotne prepojí slovenských dokumentaristov s potenciálnymi donormi, neziskovými organizáciami, médiami, odborníkmi na konkrétne témy a dokumentárne kampane. Nesie príznačný názov Dni zmeny a počas festivalového týždňa (5. – 11. novembra) týmto jedinečným spojením filmárom otvorí svet spoločenského dosahu dokumentárnych filmov.

Program Dní zmeny pre verejnosť

Pondelok 8. 11. o 13.00-13:40

KTO JE IMPACT PRODUCENT?

Hasse van Nunen (impact producentka a producentka dokumentárnych filmov produkčnej spoločnosti Een van de jongens) vás prostredníctvom svojho najnovšieho diela Trieda zavedie do sveta impact produkcie. Dokumentárny seriál v siedmich epizódach zobrazuje problematiku nedostupnosti vzdelania pre deti. Zavedie diváka do tried, kde učitelia, zástupcovia škôl a iní kompetentní bojujú zo všetkých síl o to, aby deti dostali šancu, ktorú si zaslúžia. Realita vzdelávacieho systému je však niekedy až príliš krutá… Po odvysielaní seriálu sa Hasse a jej tím rozhodli predstaviť ho školám a politikom s cieľom vytvoriť hnutie za zmenu súčasného vzdelávacieho systému. Boli mimoriadne úspešní. Sama vám o tom porozpráva.

Pondelok 8. 11. o 14.00-15:00

MOVIES THAT MATTER – spoločenský dosah festivalov

Panelová diskusia o možnostiach a dosahu festivalového industry programu zameraného na spoločenský dosah. S organizátormi etablovaného ľudskoprávneho festivalu Movies That Matter a s impact producentkou Hasse van Nunen budeme diskutovať o tom, akú tradíciu má vo svete industry program zameraný na spoločenský dosah a čo všetko môže dokázať.

Hostia: Maarten Stoltz (festival Movies That Matter, Holandsko), Margje de Koning (festival Movies That Matter, Holandsko), Hasse van Nunen (imapact producentka, Holandsko). Moderuje Ivona Remundová (Institut dokumentárního filmu, Česko).

Utorok  9. 11. o 10.00

EURECA (Európska environmentálna kalkulačka)

Zavedenie udržateľných postupov do audiovizuálneho priemyslu je veľkou výzvou. Na jej naplnenie neexistuje jediné magické riešenie. Aby bol priemysel stimulovaný na zavádzanie udržateľnejších postupov, je potrebná inteligentná kombinácia iniciatív – zvyšovanie povedomia o vplyve audiovizuálnej produkcie na životné prostredie, jeho meranie, motivovanie hercov a štábu, osvojovanie si potrebných znalostí, financovanie a učenie sa, ako fungovať udržateľnejšie v rôznych odvetviach.

EURECA (Európska environmentálna kalkulačka) je pilotnou aktivitou v rámci európskeho projektu Green Screen, ktorej cieľom je vyvinúť jednotnú európsku uhlíkovú kalkulačku pre audiovizuálny priemysel. EURECA umožní zmerať uhlíkovú stopu audiovizuálnych produkcií, zvýšiť povedomie tvorcov o vplyve ich činností na životné prostredie a pomôcť im pri plánovaní nakrúcania. Zuzana Bieliková zo Slovenskej filmovej agentúry predstaví tento nástroj a možnosti jeho využitia v rámci slovenskej audiovizuálnej tvorby.

Utorok 9. 11. o 16.00-17:00

Natočiť dobrý film nestačí

Ako režiséri a producenti dokumentárnych filmov zvyčajne nemáme peniaze na rozsiahlu reklamnú kampaň, ktorá by nášmu filmu zabezpečila divácku pozornosť. Zato máme reálnych protagonistov, ktorí presahujú rámec nášho filmu, alebo otvárame dôležitú celospoločenskú tému. Naše dielo sa tak môže stať atraktívnou témou pre mnohých novinárov. Bohužiaľ, väčšinou sa to nedeje „samo od seba“. Debutujúci režisér a producent Jindřich Andrš odhalí v unikátnej „prípadovej štúdii“ pozadie mediálnej kampane filmu Nová šichta, ktorá viedla k stovkám mediálnych správ v lokálnych i zahraničných médiách.

Utorok 9. 11. o 18.00 – 19:30

AUDIOVÍZIA BEZ BARIÉR

Predstavte si situáciu, že prídete do kina, ale z filmu nemáte žiadny zážitok. Pretože ho nepočujete. Pretože nemôžete vidieť, čo sa na plátne deje. V súčasnosti je snaha odstrániť všetky bariéry v obchodoch, v dopravných prostriedkoch i na uliciach. Ani v kultúrnych inštitúciách by žiadne skupiny ľudí nemali pociťovať marginalizáciu. Práve preto budú predstavitelia kultúrnych a audiovizuálnych inštitúcii debatovať s expertmi na inklúziu v Európe. Inklúzia je totiž cestou rešpektu, keď je akceptovaná každá ľudská bytosť. Festival Jeden svet chce budovať kontakt so všetkými divákmi bez rozdielu a rád by svoje poznatky a skúsenosti odovzdal ďalším podujatiam a uplatnil ich pri bežných filmových projekciách. Diskusii bude predchádzať krátka prednáška Mariany Chytilovej o inkluzívnych audiovizuálnych podujatiach.

Moderuje Emília Perez (expertka v oblasti dostupnosti v audiovizuálnych médiách). Diskutujú Alexandra Strelková (Asociácia nezávislých producentov), Zita Hosszúová (hlavná manažérka kina Lumière), Mariana Chytilová (poradkyňa prístupnosti), Dušana Blašková (Asociácia nevidiacich a slabozrakých Slovenska, Magistrát mesta Bratislavy), Tomáš Janísek (Únia filmových distribútorov), Martin Šmatlák (Audiovizuálny fond), Michal Hefty (riaditeľ Myslím – centra kultúry Nepočujúcich)

Na každé z podujatí je nutné bezplatne sa registrovať cez GoOut.

Dni zmeny – workshop spoločenského dosahu

Na pilotnom ročníku Dní zmeny sa zúčastnia tri dokumentaristické tímy, ktoré v osobných konzultáciách s expertmi vystavajú počas troch intenzívnych dní koncept marketingových kampaní, zameraných na posilnenie spoločenského dosahu ich filmov alebo, ináč povedané, na dosiahnutie spoločenskej zmeny. Najzaujímavejšiu kampaň odmení na záver medzinárodná porota cenou od berlínskej firmy Betteries.

V stredu o 15:00 nám zúčastnené dokumentaristické tímy odprezentujú výsledky svojej práce a medzinárodná porota z nich vyberie ten, ktorý má najlepšie našliapnuté na ceste k spoločenskej zmene.

Itʼs Not Your Fault (ukážka)

Réžia: Paula Ďurinová

Produkcia: Guča (SK), koprodukcia: CLAW AV (CZ), Jana Cisar Filmproduktion (GER), Universität der Künste Berlin (GER), Rozhlas a televízia Slovenska (SK)

Esej o kolektívnej úzkosti a problémoch, ktoré prináša život v spoločnosti orientovanej na výkon. Berlín tu zastupuje metropolitný priestor európskych miest. Cez mladú Elianu, alter ego režisérky, sledujeme príbeh vyhorenia, pracovnej rekvalifikácie a liečenia duše pomocou nových podôb terapeutických stratégií. Každodenný život sa prelína do snových priestorov – emocionálnych inkubátorov, kde sa individuálne stáva kolektívnym. Vznik filmu sa stáva súčasťou osobnej cesty autorky i hlavnej hrdinky.

Zem nás spája (ukážka)

Réžia a produkcia: Michal Marguš

Kamera: Eileen Yaman (Tomáš Bartaloš)

Film Zem nás spája zachytáva dianie na klimatickej tvorivej dielni, 10-dňovom stretnutí, na ktorom skupina 30 mladých aj starších ľudí spolu s akademikmi a odborníkmi hľadá odpovede na najväčšiu výzvu našej generácie. Prináša nový pohľad na klimatickú krízu: vidí ju ako príležitosť prehodnotiť základy, na ktorých stojí naša moderná spoločnosť. Spochybňuje základné ekonomické teórie, ktoré vo svojich modeloch nepočítajú s vyčerpateľnosťou prírodných zdrojov a berú prírodu ako niečo, z čoho je možné brať donekonečna. Skúma aj to, prečo ako spoločnosť nežijeme v súlade s prírodným prostredím. Odpovedá na otázku, či to tak bolo vždy, alebo je táto oddelenosť dôsledkom modernej doby a životného štýlu, ktorému dominuje cesta za materiálnym blahobytom, a našou úlohou dnes je práve nájsť stratené spojenie a rovnováhu medzi ľudským a prírodným svetom.

Po nás potopa

Réžia: Dorota Vlnová

Produkcia: HITCHHIKER Cinema (SK), koprodukcia: Bratislavské regionálne ochranárske združenie – BROZ (SK), Rozhlas a televízia Slovenska (SK)

Extrémne suchá, neznesiteľné horúčavy v mestách či roztápanie sa Demänovskej ľadovej jaskyne. Po očividné dôkazy meniacej sa klímy nemusíme chodiť do horiacej Austrálie či topiacej sa Arktídy. Máme ich tu, na našom dvorčeku. Prostredníctvom farmára, psychologičky a speleológa spoznávame drastické dôsledky klimatickej zmeny na Slovensku a možné riešenia krízy, v ktorej sme sa ocitli.

Dni zmeny – tútori:

  • Hasse van Nunen – impact producentka a producentka dokumentárnych filmov produkčnej spoločnosti Een van de jongens – www.eenvandejongens.com
  • Frederika Halászová – PR manažérka Seesame, bývalá PR manažérka a vedúca fundraisingu organizácie Človek v ohrození
  • Lucia Pašková – spoluzakladateľka CURADEN Slovakia, strategička a vizionárka pre Curaprox a ďalšie značky
  • Alexandra Poláková-Suchalová – Ústav verejnej politiky. Orientuje sa na problematiku občianskej participácie, v rámci ktorej externe spolupracuje s Úradom splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti.
  • Alexandra Dzureková – Liga za duševné zdravie
  • Petra Žilinčanová a Karol Kleinmann – odborný tím projektu ksebe.s
  • Lukáš Osvald – vedúci oddelenia globálneho vzdelávania organizácie Človek v ohrození, vedúci projektu Európskej únie One planet for all
  • Ondrej Starinský – šéfdramaturg dokumentárnej a vzdelávacej tvorby RTVS

Dni zmeny – medzinárodná porota

Margje de Koning (Holandsko)

Po skončení štúdia nakrúcala 12 rokov rôznorodé dokumentárne filmy pre viaceré vysielacie spoločnosti. V roku 2004 sa stala učiteľkou na čiastočný úväzok na katedre kultúry a médií (odbor filmové a televízne štúdie na Amsterdamskej univerzite). V auguste 2004 sa stala poverenou editorkou 52-minútových dokumentárnych filmov. To vyústilo do produkcie a spoluprodukcie samostatných kreatívnych 52-minútových dokumentov. Od januára 2005 bola zodpovedná za televízne oddelenie IKON-u a v januári 2012 sa tam stala vedúcou programového oddelenia televízie, rozhlasu a nových médií. Od januára 2016 je IKON začlenený do EO s Margje de Koning ako poverenou editorkou dokumentárnych filmov pre EO, JDocs a IKONdocs. Od júna 2019 je Margje umeleckou riaditeľkou projektu Movies that Matter.

Zuzana Wienk (Slovensko)

Vyštudovala žurnalistiku, pracovala v Rádiu Twist, v Slovenskej televízii, písala pre časopis Domino fórum. V rokoch 2002 až 2018 bola riaditeľkou organizácie Aliancia Fair-play, dlhé roky patrila k najcitovanejším analytikom na Slovensku. Od mája 2016 je členkou riadiaceho výboru Partnerstva pre otvorené vládnutie, od roku 2019 vedie OZ Bystriny, ktoré organizuje okrem iného udeľovanie ocenenia Biela vrana.

Alexandra Poláková-Suchalová (Slovensko)

Je prvou absolventkou magisterského aj doktorandského štúdia verejnej politiky v Ústave verejnej politiky, ktoré ukončila v roku 2010 obhajobou dizertačnej práce orientovanej na problematiku sociálneho bývania. Od roku 2011 pôsobila v ÚVP na pozícii odbornej asistentky, ktorú načas prerušila materskými dovolenkami, potom sa na túto pozíciu vrátila. Venuje sa pedagogickej činnosti prostredníctvom kurzov techník vedeckého písania a nástrojov verejnej politiky. Vo výskume sa orientuje na problematiku občianskej participácie, v rámci ktorej externe spolupracuje s Úradom splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti.

Betteries – cena pre víťaza Dní zmeny

Najzaujímavejšiu kampaň odmení na záver medzinárodná porota cenou od berlínskej firmy Betteries. Jej cieľom je premeniť všetky batérie elektrických vozidiel na cenovo dostupné energetické systémy, aby sa zabránilo klimatickým zmenám a chránili sa cenné zdroje.

  • Mobilný- Bezdrôtové riešenie „klikni a choď” bez káblov, s hmotnosťou menšou ako 35 kg
  • Modulárny- Uloženie až 4 batériových modulov pre 9+ kWh
  • Viacúčelový- Prispôsobený aplikačný modul s obojsmerným meničom (striedavý a jednosmerný prúd)
  • Optimalizovaná výdrž batérie
  • Inovatívny obvod BMS optimalizovaný pre články druhej životnosti
  • Robustný a vodotesný
  • Marinizovaný kryt (IP67)
  • Pripojený
  • GPS plus pripojenie Wi-fi a GMS, aktualizácie cez vzduch

Za spoluprácu na príprave Dní zmeny ďakujeme dok.incubator, Bystriny, Heinrich-Böll-Stiftung, Goethe-Institut Bratislava, Slovak Film Commission, Embassy of the Netherlands in Slovakia, Movies that Matter, Betteries. Za finančnú podporu ďakujem Európskej komisi a program DEAR, ktorý podporil projekt 1planet4all- living EU values, empowering people and tackling climate change.

Organizátori

Finanční partneri

SLSP

Partneri

IOMbkisDAFilms
kino lumiereFTF VŠMUA4TeledataMareenaVagusMyslímÚNaSSFFUKsvet medzi riadkamislido

Hlavní mediálni partneri

Mediálni partneri

Nota Bene