Jeden svet 2023 pre školy

V rámci medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet sme si pre vás a vaše žiactvo pripravili niekoľko online, ale aj jednu živú projekciu s nadväzujúcimi diskusiami. 

Na čo sa môžete tešiť?

Online budú dostupné dva filmy vyberané na mieru pre mladé publikum. Prvým z nich je animovaný dokumentárny film Život v Kábule (30 min.) režisérky Caroline Gillet, druhým dokumentárny film O BARIPEN Hrdosť režisérky Very Lackovej (52 min.). Naživo v Bratislave sa bude konať projekcia filmu Zlodeji túb americkej režisérky Alison O´Daniel. Alison sa so žiakmi a žiačkami stretne osobne. Veríme, že ich môže jej skúsenosť inšpirovať napríklad aj k štúdiu na VŠMU.

Ako sa prihlásiť?

Svoju školu, či triedu môžete prihlásiť najneskôr do 6. novembra prostredníctvom TOHTO FORMULÁRA. Po jeho vyplnení vás budeme informovať o ďalšom postupe prostredníctvom e-mailu, preto je veľmi dôležité zadať vašu e-mailovú adresu správne. 

Komu je program určený?

Filmy sú pre študentov a študentky vyšších ročníkov základných škôl, stredných škôl a gymnázií. Projekcie vo vybraných časoch sú prispôsobené pre žiakov so sluchovým znevýhodnením. 

Ponuka filmov

Život v kábule

Inside Kabul / Caroline Gillet, Denis Walgenwitz / 2023 / Francúzsko, Dánsko / 30 min. / anglicky / slovenské titulky s úpravou pre ľudí so sluchovým znevýhodnením / 14+

Osud dvoch mladých žien Rahy a Marwy sa úplne zmení, keď v lete 2021 Taliban opäť získa moc v Afganistane. Film Život v Kábule je postavený na stovkách hlasových záznamov, ktoré si Raha a Marwa vymenili s novinárkou Caroline Gillet počas niekoľkých mesiacov po tejto udalosti. Raha sa rozhodla zostať v Kábule. Čelí tam násilnému režimu a kríze, do ktorej krajina postupne upadá. Marwa odišla. Uviazla v utečeneckom tábore v Abú Zabí a čaká, kým ju prijmú v niektorom európskom štáte alebo v Spojených štátoch. Otázky, ktoré si kladú mladé ženy naprieč svetom, sú pre Marwu a Rahu obzvlášť naliehavé. Ako dospieť? A vôbec, ako premýšľať o budúcnosti, keď máte dvadsať rokov a rúca sa vám svet? Pozrite si trailer.

Do diskusie k filmu Život v Kábule prijala pozvanie študentka medicíny Meena Sulaimankhail pôvodom z Afganistanu. Na Slovensku žije už 4 roky, no v čase obsadenia hlavného mesta Afganistanu Kábul bola na návšteve u rodičov. O svojej skúsenosti z Afganistanu, evakuácie z krajiny a jej živote na Slovensku sa príde porozprávať v štvrtok 9. novembra. 

O BARIPEN Hrdosť

Vera Lacková / Slovensko / 2023 / 52 min. / slovensky / slovenské titulky s úpravou pre ľudí so sluchovým znevýhodnením / 14+ 

Životopisný film mapuje osud rómskej autorky Eleny Lackovej intímne osobným spôsobom. Vďaka spisovateľkiným autentickým hlasovým nahrávkam a zachovaným archívnym záberom sa spolu s ňou ponárame do spomienok na dobu holokaustu i komunistickej diktatúry v kontexte divadelnej hry Horiaci cigánsky tábor. Odhaľujeme okolnosti jej detstva a dospievania v osade, prvé literárne úspechy a snahu kombinovať osobný a profesijný život. Životný príbeh Eleny Lackovej spoznávame aj prostredníctvom jej pravnučky, herečky Alžbety Ferencovovej. Paralela medzi životom spisovateľky a jej pravnučky, ktorá sa tiež vydala na umeleckú dráhu a búra stereotypy o úlohe rómskej ženy v spoločnosti, vytvára aktuálny a prenesiteľný príbeh. Zásadným motívom poetickej snímky je na danú dobu nevídaná emancipovanosť spisovateľky. Pozrite si trailer.

Po filme O BARIPEN Hrdosť budeme diskutovať taktiež v štvrtok 9. novembra s Michaelou Mudroňovou – koordinátorkou pracovného poradenstva v organizácii Človek v ohrození a Ingridou Oláhovou, ktorá sama pochádza z prostredia generačnej chudoby, dnes pracuje v Agentúre práce v Lučenci a venuje sa mentoringu. 

Kedy sledovať online program?

Filmy budú dostupné najneskôr 48 hodín pred a až do spustenia živých online prenosov diskusií cez odkaz, ktorý dostanete na email po prihlásení. Vďaka interaktívnemu nástroju Slido bude študentstvo môcť klásť hostkám otázky v reálnom čase. Všetky diskusie budú v slovenskom jazyku.

Kedy sledovať diskusie?

Štvrtok 9. novembra 2023 

  • Od 9:15 do 10:00 – online diskusia s Meenou Sulaimankhail 
  • Od 10:15 do 11:00 – online diskusia s Meenou Sulaimankhail tlmočená do slovenského posunkového jazyka 
  • Od 11:15 do 12:00 – online diskusia s Michaelou Mudroňovou a Ingridou Oláhovou tlmočená do slovenského posunkového jazyka 
  • Od 12:15 do 13:00 – online diskusia s Michaelou Mudroňovou a Ingridou Oláhovou 

Premietanie filmu Zlodeji túb na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU v Bratislave s prehliadkou školy

The Tuba Thieves / Alison OʼDaniel / USA / 2023 / 91 min. / anglicky / slovenské titulky s úpravou pre ľudí so sluchovým znevýhodnením / 14+ 

V Bratislave sa v stredu 8. novembra sa od 9:30 uskutoční filmové doobedie na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU. Tešiť sa môžete na projekciu filmu Zlodeji túb (90 min) americkej režisérky Alison O´Daniel. Alison sa projekcie a nasledujúcej diskusie so žiakmi a žiačkami osobne zúčastní. Celé podujatie bude prispôsobené žiactvu so sluchovým znevýhodnením. Alison s takýmto znevýhodnením sama žije a tvorí. Veríme, že žiakov a žiačky môže jej skúsenosť inšpirovať napríklad aj k štúdiu na VŠMU. 

Zlodeji túb: Séria lúpeží na školách v južnej Kalifornii mala nezvyčajný terč – tuby. Nepočujúca režisérka Alison OʼDaniel vo svojom prvom celovečernom filme opisuje následky lúpeží tak, ako to určite neočakávate. V tvorivom, ale predsa faktografickom filme sa prelínajú dokumentárne a fiktívne scény v kulisách  Los Angeles, ako ste ho ešte nevideli/nepočuli. Film ponúka mnohorozmerný pohľad na život s poruchou sluchu a predstavuje divákom svet neznámych a vzrušujúcich zvukov.   

Časový harmonogram

  • 9:30 – projekcia dokumentárneho filmu Zlodeji túb (90 min.) 
  • 11:00 – diskusia s režisérkou filmu Alison O´Daniel tlmočená do posunkového jazyka (30 min.) 
  • 11:30 – komentovaná prehliadka Filmovej a televíznej fakulty VŠMU s návštevou ateliérov (30 min.) 

Kontakt

Michaela Kolláriková
Koordinátorka projektu Jeden svet na školách
michaela.kollarikova@clovekvohrozeni.sk