Dotyk Alžbety – ukážky z predstavenia Divadla Štúdio tanca Banská Bystrica

Divadlo Štúdio tanca sa predstaví v parku Novej Cvernovky s ukážkami z diela Dotyk Alžbety, ktoré je poctou životu a odkazu Alžbety Gwerkovej Göllnerovej. Spolupráca na dokumentárnom filme Žena novej doby režisérky Anny Gruskovej i samotný život hlavnej hrdinky filmu boli pre choreografa Tibora Trulika od začiatku veľkou motiváciou k vytvoreniu tanečnej inscenácie. Nádherné i tragické obrazy, ktoré zostali po tejto spolupráci zapísané a niektoré nezrealizované v zošite choreografky Zuzany Ďuricovej Hájkovej, nás v mnohom inšpirovali. 

Dotyk Alžbety je zložený z poetických obrazov, ktoré zachytávajú fragmenty života Alžbety Gwerkovej a jej partnera, maliara Edmunda Gwerka. Dielo prináša esenciu tohto silného životného príbehu. Príbehu o vzdelanej, odvážnej, emancipovanej a významnej žene, o ktorej sa dodnes málo hovorí a píše. O jej nadčasovom demokratickom postoji v dobe rastúcej totality i o jej tragickom konci, z ktorého mrazí o to viac, že sa odohral v tesnej blízkosti Banskej Bystrice – v Kremničke, kde bola Gwerková  popravená, kvôli jej pôvodu a účasti v Slovenskom národnom povstaní. 

Mená účinkujúcich: Michaela Mirtová, Bartosz Przybylski, Kristína Kollárová, Julie Charalambidou, Tibor Trulik 

Dátum a miesto – 21. jún 2022 od 17:00 hod do 17:30 hod. park pod Palmou v Novej Cvernovke.

ORGANIZÁTORI

One World

FINANČNÍ PARTNERI

SLSP

PARTNERI

IOMGoOutbkisDAFilmskino lumiereFTF VŠMUkino mladosťA4TeledataMareenaVagusMyslímÚNaSSFFUKsvet medzi riadkamislidoBiela pastelka logo

HLAVNÍ MEDIÁLNI PARTNERI

MEDIÁLNI PARTNERI

Nota Bene