Dotyk Alžbety – ukážky z predstavenia Divadla Štúdio tanca Banská Bystrica

Divadlo Štúdio tanca sa predstaví v parku Novej Cvernovky s ukážkami z diela Dotyk Alžbety, ktoré je poctou životu a odkazu Alžbety Gwerkovej Göllnerovej. Spolupráca na dokumentárnom filme Žena novej doby režisérky Anny Gruskovej i samotný život hlavnej hrdinky filmu boli pre choreografa Tibora Trulika od začiatku veľkou motiváciou k vytvoreniu tanečnej inscenácie. Nádherné i tragické obrazy, ktoré zostali po tejto spolupráci zapísané a niektoré nezrealizované v zošite choreografky Zuzany Ďuricovej Hájkovej, nás v mnohom inšpirovali. 

Dotyk Alžbety je zložený z poetických obrazov, ktoré zachytávajú fragmenty života Alžbety Gwerkovej a jej partnera, maliara Edmunda Gwerka. Dielo prináša esenciu tohto silného životného príbehu. Príbehu o vzdelanej, odvážnej, emancipovanej a významnej žene, o ktorej sa dodnes málo hovorí a píše. O jej nadčasovom demokratickom postoji v dobe rastúcej totality i o jej tragickom konci, z ktorého mrazí o to viac, že sa odohral v tesnej blízkosti Banskej Bystrice – v Kremničke, kde bola Gwerková  popravená, kvôli jej pôvodu a účasti v Slovenskom národnom povstaní. 

Mená účinkujúcich: Michaela Mirtová, Bartosz Przybylski, Kristína Kollárová, Julie Charalambidou, Tibor Trulik 

Dátum a miesto – 21. jún 2022 od 17:00 hod do 17:30 hod. park pod Palmou v Novej Cvernovke.

ORGANIZÁTORI

One World

FINANČNÍ PARTNERI

Eu komisiaNadácia slovenskej sporiteľneceske centrum bratislava

PARTNERI

svet medzi riadkamibkisIOMFFUKDAFilmskino lumierekino mladosťFTF VŠMUKatedra translatológie FF UKFA4TeledataslidoDivadlo bez domovaÚNaSSMyslímMareenaTepláreňVagusNota Benedok incubatorPeople on EarthGoOut
Denník SME

HLAVNÍ MEDIÁLNI PARTNERI

MEDIÁLNI PARTNERI

Nota Bene