Harald Jähner: Čas vlkov. Život v troskách Tretej ríše – krst knihy

Predstavenie knihy Čas vlkov v rámci festivalu Jeden svet

Harald Jähner patrí k najvýznamejším nemeckým historikom a novinárom. Jeho oceňovaná kniha vysvetľuje, ako sa Nemecko po porážke opäť dokázalo pozdvihnúť a najmä ako ťažko, ale odhodlane budovalo demokraciu a otvorenú spoločnosť. Do písania o dejinách autor vniesol hlboké pochopenie pre ľudské osudy a podarilo sa mu napísať pestrú panorámu sveta postaveného na troskách diktatúry. Jeho rozprávanie o ceste od hrôzovlády k slobode je mimoriadne poučné aj pre nás.

Čas vlkov

Nemecko 1945: krajina v troskách. Z miest sa stali ruiny a viac než polovica obyvateľov žije tam, kde nepatrí alebo netúži byť. Ako sa z takéhoto chaosu dá znovu vybudovať fungujúca spoločnosť? V zbombardovanom Berlíne sa novinárka a členka odboja Ruth Andreas-Friedrichová zohrieva pri provizórnej piecke a do denníka zaznamenáva, ako mesto zachvátilo šialenstvo očakávania a pracovitosti. Američania vysielajú Hansa Habeho, židovského novinára a vojaka americkej armády, do prvej línie psychologickej vojny, ktorej úlohou je založiť novinové impérium a pokúsiť sa zmeniť nemecké myslenie. Filozofka Hannah Arendtová sa vracia do krajiny, z ktorej utiekla, a s prekvapením zisťuje, že jej obyvatelia sú síce posadnutí túžbou po novom začiatku, no pri zmienke o holokauste mlčia.


Kniha Čas vlkov zobrazuje fascinujúcu panorámu národa, ktorý sa ocitol na križovatke monumentálnych zmien. Roky 1945 až 1955 boli hrubou a surovou dekádou, no ukázali sa ako rozhodujúce obdobie pre ďalšiu budúcnosť Nemecka. Autor ponúka strhujúci portrét skorumpovanej, demoralizovanej a súčasne slobodnej spoločnosti.

Harald Jähner

Harald Jähner (1953) je nemecký novinár a spisovateľ. Ako literárny kritik a editor pôsobil v denníkoch Frankfurter Allgemeine Zeitung a Berliner Zeitung. V roku 2011 mu udelili titul čestného profesora kultúrnej žurnalistiky na Berlínskej univerzite umení. Za knihu Čas vlkov získal v roku 2019 literárne ocenenie Preis der Leipziger Buchmesse.

Harald Jähner: Čas vlkov. Život v troskách Tretej ríše
Knihu vydáva N Press
Preklad Miloslav Szabó

Večer bude moderovať historik a prekladateľ knihy Miloslav Szabó.

Krst knihy prebehne naživo 10. novembra od 18:00 Goetheho inštitúte.

Diskusiu si budete môcť pozrieť aj online na našom webe a Facebooku.

Vstupné: vstup voľný

Jazyk: nemčina s tlmočením do slovenčiny

Podujatie sa uskutočňuje vďaka podpore Veľvyslanectva Spolkovej republiky Nemecko.

ORGANIZÁTORI

One World

FINANČNÍ PARTNERI

SLSP

PARTNERI

IOMGoOutbkisDAFilmskino lumiereFTF VŠMUkino mladosťA4TeledataMareenaVagusMyslímÚNaSSFFUKsvet medzi riadkamislidoBiela pastelka logo

HLAVNÍ MEDIÁLNI PARTNERI

MEDIÁLNI PARTNERI

Nota Bene