Takmer neexistujúce nájomné byty na Slovensku: potrebujeme ich?

Otázky môžete klásť priamo cez sli.do #socialnebyvanie alebo v sli.do okne nižšie.

Diskusia prebehne online na Facebooku aj priamo na webe. Tematicky je spojená s filmom Push (Vyľudnené), ktorý si na festivale môžete pozrieť a vznikla v spolupráci s Metropolitným inštitútom Bratislava.

Byty, ktoré boli v Československu do roku 1989 štátne či obecné, štát a obce po zmene režimu predali do súkromných rúk. Otázku nájomných bytov vtedy nikto neriešil. Dnes, tridsať rokov po tejto zmene, nájomné byty na Slovensku takmer neexistujú. Pritom ceny bytov za posledných tridsať rokov rastú a s tým rastie aj skupina ľudí, ktorá si nemôže dovoliť byt kúpiť a vlastniť. Práve vďaka nájomnému bývaniu dokážu dôstojne bývať aj ľudia s priemerným a nižším príjmom, respektíve tí, ktorí si nemôže dovoliť nehnuteľnosť vlastniť.

V Bratislave tvoria nájomné byty iba približne 1 % zo všetkých bytov, kým napríklad v Brne je to 15 % a vo Viedni až 30 %. Prečo bol vývoj s nájomným bývaním v Česku iný ako na Slovensku? Aké plány má v tomto smere Bratislava? Kto sú ľudia, ktorí potrebujú nájomné bývanie?
Diskutovať budú:

  • Lucia Štasselová (viaceprimátorka Bratislavy, ktorá má na starosti nájomné bývanie v Bratislave)
  • Martin Freund (expert na sociálne bývanie)
  • Juraj Cenker (Inštitút finančnej politiky)
    Moderuje urbanistka Milota Sidorová.

ORGANIZÁTORI

One World

FINANČNÍ PARTNERI

SLSP

PARTNERI

IOMGoOutbkisDAFilmskino lumiereFTF VŠMUkino mladosťA4TeledataMareenaVagusMyslímÚNaSSFFUKsvet medzi riadkamislidoBiela pastelka logo

HLAVNÍ MEDIÁLNI PARTNERI

MEDIÁLNI PARTNERI

Nota Bene