O LGBTI+ ľuďoch bez stereotypov. Teplé kraťasy otvárajú dvere k porozumeniu

Roman Samotný, foto: Robert Tappert
Filmový večer Teplé kraťasy, spoločný projekt festivalu Jeden svet a Filmového festivalu inakosti, prichádza v máji do viacerých slovenských miest pri príležitosti Medzinárodného dňa boja proti homofóbii, transfóbii a bifóbii. Ponúka silné a autentické príbehy LGBTI+ ľudí z rôznych krajín aj generácií a je výzvou k empatii, rešpektu a budovaniu otvorenej spoločnosti. O význame podujatia, výbere filmov aj o živote LGBTI+ ľudí na Slovensku hovoríme s jedným z organizátorov Romanom Samotným z Iniciatívy Inakosť.
Čo je cieľom filmového večera Teplé kraťasy?
Podujatie Teplé kraťasy je spoločný projekt festivalu Jeden svet a Filmového festivalu inakosti, ktorým chceme upozorniť na Medzinárodný deň boja proti homofóbii, transfóbii a bifóbii, ktorý pripadá na 17. mája. Tento deň je dôležitý, pretože Svetová zdravotnícka organizácia v roku 1990 vyradila homosexualitu zo zoznamu duševných chorôb.
Na Slovensku si tento deň pripomíname ako deň Dúhovej stužky, keď vyvrcholí kampaň vyjadrujúca solidaritu s LGBTI+ ľuďmi. Pripnutím dúhovej stužky ukazujeme, že sa LGBTI+ ľudia pri nás môžu cítiť bezpečne.
Podujatie sa koná v Bratislave, Košiciach, Banskej Bystrici a Rimavskej sobote. Čo si od neho sľubujete?
Chceme, aby si čo najviac ľudí mohlo pozrieť skutočné príbehy LGBTI+ osôb a pochopiť, s čím sa stretávajú. Na Slovensku je žiaľ stále veľa predsudkov, dezinformácií a lží o LGBTI+ osobách a mnoho ľudí má skreslenú predstavu o ich každodennom živote.
Veľmi si vážime spoluprácu s festivalom Jeden svet, ako aj s ďalšími kultúrnymi centrami, ako sú Citadela, CKN Záhrada či Kino Úsmev. V súčasnej náročnej spoločenskej situácii považujeme za mimoriadne dôležité budovať široké aliancie ľudí a inštitúcií, ktorí veria v ľudské práva, dôstojnosť každého človeka, základné demokratické princípy a rovnosť.
Filmy v programe teda približujú realitu LGBTI+ ľudí na Slovensku alebo aj v zahraničí?
Chceli sme vytvoriť program, ktorý reflektuje rôzne identity v rámci LGBTI+ komunity. Výber obsahuje príbehy gejských, lesbických aj trans ľudí, zahŕňa rôzne generácie aj geografické oblasti – Slovensko, Česko, Gruzínsko, ale aj západné krajiny. Diváctvo tak môže porovnať skúsenosti ľudí z rôznych prostredí.
Som rád, že v programe je aj slovenský film Pre prípad dožitia, ktorý rozpráva príbeh starnúceho geja. Často sa táto téma spája len s mladými ľudmi, no film pripomína, že LGBTI+ ľudia tu boli a sú aj v starších generáciách. Mnohí z nich prežili život v utajení, čo ovplyvnilo ich kvalitu života, možnosť vytvárať plnohodnotné vzťahy a naplno žiť. Film otvára aj dôležitú spoločenskú otázku, či štát myslí na týchto ľudí, napríklad v oblasti dedenia a zabezpečenia sa v starobe.
Je filmový večer Teplých kraťasov určený len pre LGBTI+ ľudí?
Nie, cieľom je osloviť širokú verejnosť. Chceme, aby ľudia mali možnosť získať osobnú skúsenosť a aby sme neboli vnímaní len ako nejaká abstraktná téma. Vďaka filmom môžu spoznať osobné príbehy konkrétnych ľudí. Podujatie je otvorené pre všetkých, aj tých, pre ktorých je táto téma neznáma.
Podujatie sa v Bratislave uskutoční v novootvorenom komunitnom centre In. Aké aktivity a program v ňom ponúkate?
Po dlhom a náročnom procese sa nám podarilo otvoriť komunitné centrum In, ktoré prevádzkuje Iniciatíva Inakosť. Jeho hlavným cieľom je poskytnúť bezpečný priestor, kde sa LGBTI+ ľudia a ich rodiny nemusia skrývať a pristupuje sa tam k nim s rešpektom a úctou.
Zároveň centrum ponúka odbornú pomoc – psychologické, právne a sociálne poradenstvo, pretože mnohí LGBTI+ ľudia zažili diskrimináciu, šikanu či rodinné konflikty.
Druhou dôležitou súčasťou je vytvárenie komunity – možnosť spoznať ľudí s podobným príbehom, zdielať skúsenosti a navzájom sa podporovať. Organizujeme podporné skupiny, napríklad pre transrodových ľudí, kultúrne a vzdelávacie podujatia, workshopy, prednášky a komunitné stretnutia, napríklad aj s rodičmi a priateľmi LGBTI+ ľudí. Plánujeme aj literárny klub.
V sučasnosti čelíme silnému homofóbnemu a transfóbnemu prístupu štátu a ich najvyšších predstaviteľov. Ako to zvládate?
Situácia je pre nás dlhodobo veľmi náročná a po teroristickom útoku na Tepláreň sa ešte zhoršila. Je to smutné a zároveň šokujúce. Vidíme, že súčasná vláda veľmi aktívne ide proti akejkoľvek snahe zlepšiť kvalitu života LGBTI+ ľudí a zrovnoprávniť ich postavenie v slovenskej spoločnosti.
Zostali sme bez akejkoľvek podpory zo strany štátu, dokonca aj bez tej, ktorá bola určená na pomoc obetiam trestných činov. To vnímame ako veľmi zarážajúce, najmä vzhľadom na to, že táto činnosť Iniciatívy Inakosť do veľkej miery supluje úlohy štátu.
Zároveň však máme vybudovanú určitú odolnosť a jasný cieľ – vytvárať spoločnosť, v ktorej sa všetci ľudia môžu cítiť prijatí. A z tohto cieľa nemienime ustúpiť. Sme odhodlaní pokračovať vo svojej práci a hľadať spôsoby, ako prežiť a napredovať. Mnoho ľudí z komunity chce pomôcť, či už finančne, alebo ako dobrovoľníci pri organizácii ďalších aktivít. A to nás veľmi posilňuje a dáva nám vieru, že to zvládneme.
Čo by si odkázal ľuďom, ktorí nad účasťou Teplých kraťasov váhajú?
Tieto premietania sú skvelé v tom, že sa tam vždy stretne priateľská komunita ľudí. Pozrú si filmy, ale potom je tam priestor prehodiť spolu pár slov. Mám pocit, že to v ľuďoch zanecháva dobrý pocit, že zažili spolu s ostatnými pekný večer a z tohto zážitku vedia čerpať energiu do ďalších dní.