Café Európa: Ako zabezpečiť, aby klimatická spravodlivosť nezostala len na papieri?

Od klimatickej konferencie v Paríži ubehlo 6 rokov. Takmer všetky štáty sveta sa dohodli na znižovaní emisií uhlíka, aby sme sa vyhli najhorším prejavom klimatickej krízy. Od tej doby sme boli svedkami ďalších stoviek konferencií, plánov, stratégií, zákonov, ktoré mali nastaviť pravidlá k uhlíkovo neutrálnemu svetu. Realita je však úplne iná.

Celosvetové emisie stúpajú, ďalšie fosílne projekty sa budujú z verejných financií a zdá sa, že vymáhať tieto opatrenia je náročnejšie, ako ich prijatie. Lastovičky v podobe klimatických žalôb sú občas úspešné, ale zväčša zamrznú v čase, ktorý nemáme.

Môže byť vymáhanie práva cez klimatické žaloby kľúčovým nástrojom pre boj s klimatickou krízou? Akú rolu v tom bude zohrávať európsky klimatický zákon a jeho implementácia do slovenskej legislatívy?

Aj o týchto témach sa budeme rozprávať v nadväznosti na film Arica, ktorý uvidíte na Jednom svete online. Zhovárať sa bude Lukáš Osvald (Človek v ohrození) s environmentálnou právničkou Danou Marekovou.

Jazyk: slovenský.

Diskusia prebehne naživo 6.novembra 14:00-15:00 v A4-priestor súčasnej kultúry.

Vstupné: vstup voľný, je nutná bezplatná registrácia cez GoOut:

Diskusiu si budete môcť pozrieť aj online na našom webe a Facebooku:

Zapojiť do diskusie sa môžete na www.sli.do #spravodlivost

Na všetky podujatia Jedného sveta je podmienkou plné očkovanie.

ORGANIZÁTORI

One World

FINANČNÍ PARTNERI

SLSP

PARTNERI

IOMGoOutbkisDAFilmskino lumiereFTF VŠMUkino mladosťA4TeledataMareenaVagusMyslímÚNaSSFFUKsvet medzi riadkamislidoBiela pastelka logo

HLAVNÍ MEDIÁLNI PARTNERI

MEDIÁLNI PARTNERI

Nota Bene