Zuzana Slobodová

Séria premietaní Noví filmoví susedia. Otvorte diskusiu vo vašej komunite!

Pozývame na päť večerov ukrajinských filmov, diskusií a susedov. Séria premietaní pod spoločným názvom Noví filmoví susedia prostredníctvom dokumentárnych filmov zbližuje a prepája nových ukrajinských obyvateľov mestských štvrtí s Bratislavčanmi.

Dizajn vizuálu: Mykola Kovalenko

Dokumentárne filmy, ktoré zobrazujú a popisujú či už súčasnú situáciu na Ukrajine, nedávnu alebo dávnejšiu históriu, vnímame ako náročné a zároveň veľmi dôležité. Vďaka týmto filmom môžeme začať budovať dialóg. Prostredníctvom tohto dialógu sa dva národy, dve kultúry, majú príležitosť spoznať, prepojiť sa a fungovať spolu. 

Filmový program jednotlivých večerov, ktoré počas celého októbra organizujeme, je vybraný v spolupráci s festivalom Docudays UA, ktorý sa každoročne koná v Kyjeve. Po vybraných premietaniach vás pozývame na diskusie, v ktorých sa spoločne pozrieme na tému filmu. V diskusiách si svoje skúsenosti vymenia Bratislavčania a Bratislavčanky, zástupcovia jednotlivých miest, kde premietame filmy a ich noví susedia. Noví susedia porozprávajú o svojich dojmoch z ich nového domova, z Bratislavy.

Program premietaní

9. október o 20:00: Noví filmoví susedia v A4, film Vonku
13. október o 19:00: Noví filmoví susedia v Mareene, film Pryvoz
21. október o 19:00: Noví filmoví susedia v Starej jedálni, film Medzi nebom a horami
27. október o 19:00: Noví filmoví susedia v Promise of Kneropy, film Horský chodník
5. december o 18:00: Noví filmoví susedia v Kalabe, film Dážď, čo sa nikdy nekončí

Premietame v pôvodnom znení so slovenskými titulkami.
Vstupné: dobrovoľné. Podporíte chod A4 – priestor súčasnej kultúry, Mareeny, Starej jedálne, Promise of Kneropy a Kalabu.

O filmoch

Noví filmoví susedia v A4, film Vonku, 9. október o 20:00

Nazovni / Oľha Žurba / Ukrajina, Dánsko, Holandsko / 2022 / 79 min. / ukrajinsky, rusky, rómsky: Film dokumentuje sedemročnú cestu rómskeho chlapca, známeho z plagátov ukrajinskej revolúcie, ktorého v osemnástich rokoch prepustia z detského domova a do sveta dospelých sa vyberie len s nožom a so zapaľovačom.

Noví filmoví susedia v Mareene, film Pryvoz, 13. október o 19:00

Pryvoz / Eva Neymann / Ukrajina / 2021 / 75 min. / ukrajinsky, rusky: Film dokumentuje pulzujúci život jedného z najstarších a najväčších európskych trhovísk. Sleduje emócie ľudí na oboch stranách pultu, túžby obchodníkov, utajené fantázie predavačov rýb… Strážnici a správca blšieho trhu si navzájom vymieňajú myšlienky o svete a zmysle života. Cítiť tu minulosť i súčasnosť, budúcnosť odhaľujú cigánske veštby, všetci sa snažia určiť „najsprávnejšiu váhu“ a ponúknuť štedré porcie na ochutnávku. Trhovisko Pryvoz navštevujú všetky typy ľudí z mesta. Nič neskrývajú, odhaľujú svoje túžby a potreby. Každý, kto sem príde, si nájde niečo pre seba. A s prázdnymi rukami neodíde ani ten, kto hľadá zázrak, zmenu v duši či naplnenie svojho osudu.

Noví filmoví susedia v Starej jedálni, film Medzi nebom a horami, 21. október o 19:00

Miž nebom ta horamy / Dmytro Hreško / Ukrajina / 2021 / 70 min. / ukrajinsky: V roku 2020 sa svet v dôsledku pandémie náhle zastavil. V tom čase sa dostáva do popredia záujmu práca zdravotníkov, ktorí boli po desaťročia prehliadaní. Lekári sa museli rozhodnúť, koho zachránia ako prvého a kto bude musieť počkať. Ľudia majú problém pochopiť hrozbu, pokiaľ ju nepocítia na vlastnej koži; čím ďalej od veľkých miest žijú, tým konvenčnejšie sa stavajú ku karanténe. Svadbami a hromadnými oslavami sa zvyšuje počet pacientov, ktorí ochoreli na koronavírus. Nemocnice sú preplnené a preťažení lekári nezvládajú nápor práce. Film poukazuje na hrdinstvo a oddanú službu zakarpatských lekárov, ktorí aj napriek nízkym platom a riziku ohrozenia vlastných životov zachraňujú chorých. Situáciu komplikujú osobitosti Zakarpatskej oblasti, kde veľkú časť obyvateľstva tvoria etnickí Maďari, ktorí nedostatočne ovládajú ukrajinský jazyk a snažia sa dorozumieť s ukrajinskými lekármi.

Noví filmoví susedia v Promise of Kneropy, film Horský chodník, 27. október o 19:00

Plaj / Eva Džyšyašvili / Ukrajina / 2021 / 75 min. / ukrajinsky: Keď Dmytro prišiel o nohu pri obrane nezávislosti modernej Ukrajiny, leží bremeno poľnohospodárskych prác v Karpatoch na pleciach jeho manželky Hannusie, ktorá s ním žije už tridsať rokov. Pomáhajú im vnúčatá vo veku tri a šesť rokov.

Noví filmoví susedia v Kalabe, film Dážď, čo sa nikdy nekončí, 5. december o 18:00

This Rain Will Never Stop / Alina Gorlova / Ukrajina, Lotyšsko, Nemecko, Katar / 2020 / 103 min. / ukrajinsky: Film Dážď, čo sa nikdy nekončí zavedie divákov na silnú, vizuálne pútavú cestu nekonečného ľudského kolobehu vojen a mieru. Sledujeme v ňom dvadsaťročného Andrija Sulejmana, ako sa pokúša orientovať v ozbrojených konfliktoch a zároveň si zabezpečiť stálu budúcnosť. Od občianskej vojny v Sýrii až po konflikt na Ukrajine je jeho existencia zdanlivo ohraničená večným plynutím života a smrti.

Sériu podujatí finančne podporila Nadácia mesta Bratislavy.  Za pomoc ďakujeme Katedre translatológie UKF v Nitre a študentom prekladateľstva Filozofickej fakulty UK v Bratislave.       

ORGANIZÁTORI

One World

FINANČNÍ PARTNERI

Eu komisiaNadácia slovenskej sporiteľneceske centrum bratislava

PARTNERI

svet medzi riadkamibkisIOMFFUKDAFilmskino lumierekino mladosťFTF VŠMUKatedra translatológie FF UKFA4TeledataslidoDivadlo bez domovaÚNaSSMyslímMareenaTepláreňVagusNota Benedok incubatorPeople on EarthGoOut
Denník SME

HLAVNÍ MEDIÁLNI PARTNERI

MEDIÁLNI PARTNERI

Nota Bene