7. nov — 17:00

Prírodný turizmus v Poloninách – ochrana prírody vs. zamestnanosť?

Otázky môžete klásť priamo cez sli.do #prirodnyturizmus alebo v sli.do okne nižšie.

Jazyk: slovenčina.

Diskusia prebehne online na Facebooku aj priamo na webe. Tematicky je spojená s filmom Najväčšia malá farma ktorý si na festivale môžete pozrieť.

Na východnom Slovensku leží v trojhraničnom bode Slovenska, Ukrajiny a Poľska Národný park Poloniny, posledná slovenská divočina, tvorená jedinečnými bukovými lesmi a obývaná množstvom divej zveri. Pre horšiu dopravnú dostupnosť a málo rozvinutú miestnu infraštruktúru cestovného ruchu boli Poloniny až donedávna najmenej navštevovaným národným parkom na Slovensku.

Zatvorením hraníc počas pandémie sa však komplexne zmenila situácia v slovenskom cestovnom ruchu. Do Polonín začali prúdiť návštevníci, ktorých lákalo ticho, unikátna príroda a rusínska kultúra. Kvalitnejšia ochrana prírody spojená s profesionálnou propagáciou územia a citlivo rozvíjanými podnikateľskými aktivitami v oblasti prírodného turizmu, môže priniesť miestnym obyvateľom viac pracovných príležitostí a lepšie vyhliadky do budúcnosti. Širokej verejnosti môže zas ukázať divokú prírodu v novom, netradičnom, no o to fascinujúcejšom svetle. Ale všetko s mierou.
Rozvoj turizmu prináša aj negatívne sprievodné javy, ktoré predstavujú riziko pre miestne prírodné zdroje. Aká je budúcnosť Polonín? Ustojí región zvýšený záujem tak, aby sa zachovala prírodná a kultúrna jedinečnosť tejto lokality?

Diskutovať budú:

  • Zuzana Burdová (Aevis, nadácia pre divokú prírodu)
  • Daniela Galandová (primátorka mesta Snina)
    Moderuje Mária Radváková (Občianska agentúra komunitného rozvoja 1317).

Festival finančne podporil

Partneri

Hlavní mediálni partneri

Mediálni partneri