Prírodný turizmus v Poloninách – ochrana prírody vs. zamestnanosť?

Otázky môžete klásť priamo cez sli.do #prirodnyturizmus alebo v sli.do okne nižšie.

Jazyk: slovenčina.

Diskusia prebehne online na Facebooku aj priamo na webe. Tematicky je spojená s filmom Najväčšia malá farma ktorý si na festivale môžete pozrieť.

Na východnom Slovensku leží v trojhraničnom bode Slovenska, Ukrajiny a Poľska Národný park Poloniny, posledná slovenská divočina, tvorená jedinečnými bukovými lesmi a obývaná množstvom divej zveri. Pre horšiu dopravnú dostupnosť a málo rozvinutú miestnu infraštruktúru cestovného ruchu boli Poloniny až donedávna najmenej navštevovaným národným parkom na Slovensku.

Zatvorením hraníc počas pandémie sa však komplexne zmenila situácia v slovenskom cestovnom ruchu. Do Polonín začali prúdiť návštevníci, ktorých lákalo ticho, unikátna príroda a rusínska kultúra. Kvalitnejšia ochrana prírody spojená s profesionálnou propagáciou územia a citlivo rozvíjanými podnikateľskými aktivitami v oblasti prírodného turizmu, môže priniesť miestnym obyvateľom viac pracovných príležitostí a lepšie vyhliadky do budúcnosti. Širokej verejnosti môže zas ukázať divokú prírodu v novom, netradičnom, no o to fascinujúcejšom svetle. Ale všetko s mierou.
Rozvoj turizmu prináša aj negatívne sprievodné javy, ktoré predstavujú riziko pre miestne prírodné zdroje. Aká je budúcnosť Polonín? Ustojí región zvýšený záujem tak, aby sa zachovala prírodná a kultúrna jedinečnosť tejto lokality?

Diskutovať budú:

  • Zuzana Burdová (Aevis, nadácia pre divokú prírodu)
  • Daniela Galandová (primátorka mesta Snina)
    Moderuje Mária Radváková (Občianska agentúra komunitného rozvoja 1317).

ORGANIZÁTORI

One World

FINANČNÍ PARTNERI

SLSP

PARTNERI

IOMGoOutbkisDAFilmskino lumiereFTF VŠMUkino mladosťA4TeledataMareenaVagusMyslímÚNaSSFFUKsvet medzi riadkamislidoBiela pastelka logo

HLAVNÍ MEDIÁLNI PARTNERI

MEDIÁLNI PARTNERI

Nota Bene