Lenka Kačmárová

Zmena je ŽENA. Jeden svet ponúka na MDŽ namiesto karafiátov divácky filmový hit

Film Žena sa zaradil k najpozeranejším dokumentom posledného ročníka festivalu Jeden svet. Organizátori sa ho rozhodli pri príležitosti Medzinárodného dňa žien opäť sprístupniť. Pripomínajú ním, že stále žijeme vo svete, v ktorom nerovnosť príležitostí ovplyvňuje životy miliónov žien.

Dokument bude od 8. marca od 18:00 dostupný na 24 hodín na webe Jedného sveta. Diváci jeho zhliadnutím podporia pripravovaný 22. ročník Jedného sveta. Cena filmu je 2,5 eur.

Dvetisíc rozhovorov so ženami z 50 krajín sveta

Postavenie žien v krajine je jedným z najlepších indikátorov zdravej spoločnosti. Film Žena ponúka desiatky pohľadov na dnešný svet, cez triezve oči žien s najrôznejšími pozadiami, skúsenosťami a osudmi. Ako materstvo mení život ženy? Aký je vzťah ženy k jej telu? A čo sú jej najväčšie strachy, rany a sny? Aj to sú otázky, ktoré si položili tvorcovia dokumentu Žena.

Divákom a diváčkam predstavia ženy z rôznych kultúr, s odlišnou vierou a rodinnou históriou. Každá žena prináša iný pohľad na svet aj na seba, iné skúsenosti, zranenia, či úspechy, iné boje a výzvy, ktorým sa v živote postavila. Celým dokumentom sa ale prepletá tenké vlákno, ktoré tieto ženy prepája.

Tvorcovia filmu upozorňujú na to, že ešte stále žijeme vo svete, v ktorom v priemere jedna z troch žien čelí v živote násiliu. Na svojom čele má ženu len 10% krajín sveta a ženské pohlavie sa aj naďalej v mnohých krajinách považuje za menejcenné ešte pred narodením dieťaťa. Milióny žien svoje životy pretrpia, namiesto toho, aby o nich slobodne rozhodovali.

Film Žena bude dostupný s českými titulkami za 2,5 eur.

„Film Žena je vizuálne nádherný a obsahovo plnotučný, nabitý celou škálou emócií, citlivo podporených hudbou a svietením. Filmárske tímy na ňom pracovali niekoľko rokov. Prebrázdili planétu a vykresali diamant, ktorý žne úspechy na prestížnych festivaloch a chytá za srdce filmových kritikov aj laických divákov. Tak tomu bolo aj na tohtoročnom Jednom svete. Tešíme sa, že máme možnosť opäť ho priniesť nášmu publiku a otvoriť ním širšiu diskusiu o postavení žien v 21. storočí,” hovorí umelecká riaditeľka festivalu Diana Fabiánová.

So svojimi synmi sa pri príležitosti MDŽ v tomto videu zamyslela nad otázkou, aké je to byť ženou.

Dokument je súčasťou kampane Zmena je ŽENA

Človek v ohrození pri príležitosti Medzinárodného dňa žien predstaví príbehy silných žien zo Slovenska aj zo sveta. Či už je to Gitka z komunitného centra v Petrovanoch, ktorá pomáha deťom aj ženám z chudobných rodín, alebo učiteľka Reham, ktorá z rodnej Sýrie utiekla pred vojnou do Libanonu, aj tu ide o ženy, ktoré v sebe našli silu postaviť sa osudu a nevzdať sa.

„Ženy sú hybnými silami komunít, či už ide o farmárske komunity v centrálnej Keni, alebo o vylúčené rómske komunity na Slovensku,“ hovorí Frédérique Halászová z Človeka v ohrození. „Matky, dcéry či sestry dokážu naštartovať zmeny vo svojich rodinách aj v širšom okolí. Práve vďaka nim sa môžu posunúť vpred, a túto zmenu vedia preniesť aj na ďalšie generácie. Ich podpora má obrovský význam.“

Výťažok z kampane s názvom Zmena je ŽENA bude preto použitý na pomoc ženám z vylúčených komunít na Slovensku. „Naše kolegyne a kolegovia v teréne budú môcť častejšie organizovať ženské skupiny pre pravidelnú podporu miestnych žien, ale tiež pomáhať pri veľmi konkrétnych problémoch, ako je nedostatok peňazí na vzdelávanie, či ťažkosti s výchovou detí,“ hovorí Halászová. Kampaň odštartuje 8. marca.

Ak sa chcete nabudúce o ďalších novinkách dozvedieť medzi prvými, prihláste sa na odber nášho filmového newslettra.

Ženám v rozvojových krajinách pomáhame aj pod značkou SlovakAid.

ORGANIZÁTORI

One World

FINANČNÍ PARTNERI

Eu komisiaNadácia slovenskej sporiteľneceske centrum bratislava

PARTNERI

svet medzi riadkamibkisIOMFFUKDAFilmskino lumierekino mladosťFTF VŠMUKatedra translatológie FF UKFA4TeledataslidoDivadlo bez domovaÚNaSSMyslímMareenaTepláreňVagusNota Benedok incubatorPeople on EarthGoOut
Denník SME

HLAVNÍ MEDIÁLNI PARTNERI

MEDIÁLNI PARTNERI

Nota Bene