Jeden svet 2023
24. medzinárodný festival dokumentárnych filmov

Filmy, ktoré ťa chytia za srdce a ľudia, ktorých chceš stretnúť.

24. ročník medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet sa uskutoční
3. – 9. novembra 2023 v bratislavských kinách a online po celom Slovensku.
Hlavná téma ročníka je LÁSKA.

Viac ako 50 filmov, na ktoré sa môžete tešiť:

Sprievodné podujatia

Koho stretnete?

Alison O’Daniel

Alison O’Daniel je filmárka a vizuálna umelkyňa žijúca v Los Angeles a San Franciscu. Je reprezentantka United States Artist 2022 Disability Futures a 2022 Guggenheim.

Zobraziť film

Alisa Kovalenko

Alisa Kovelenko je oceňovaná ukrajinská dokumentárna režisérka. Vyštudovala dokument na Karpenko-Kary filmovej škole v Kyjeve. Jej posledný dokument Nestratíme sa mal premiéru na Berlinale 2023.

Zobraziť film

Faustine Cros

Faustine Cros je francúzska režisérka a editorka žijúca v Bruseli. Pracuje na pomedzí dokumentu, auto-fikcie a experimentu, pričom prepája vlastné obrazy s rodinnými archívmi.

Zobraziť film

Jana Počtová

Jana Počtová je česká režisérka, dokumentaristka a scenáristka. Vo svojej tvorbe sa venuje časozberným projektom v kombinácii s metódami orálnej histórie. Dlhodobo ju zaujíma téma partnerských vzťahov

Zobraziť film

Otilia Babara

Otilia Babara je moldovská dokumentárna filmárka aktuálne žijúca v Bruseli. Láska nieje pomaranč, ktorý mal premiéru na DokLeipzig International Film Festival in 2022, je jej prvý hraný dokument. Jej filmy odhaľujú veľké rany ukryté v malých detailoch a fascinujú ju nevypovedané príbehy žien.

Zobraziť film

Gabriele Uzzo

Gabriele Uzzo je manažér prístupnosti a spoluzakladateľka SudTitles. Je tréner inkluzívneho titulkovania, svoje PhD si dokončil v téme inkluzívnych tituliek na filmových festivaloch.

Zobraziť podujatie

Greta Stocklassa

Greta Stocklassa sa narodila roku 1993 v Opočne. Pochádza zo česko-švédskej rodiny. Autorka vo svojich filmoch pracuje so štylizáciou a výtvarným formálnym spracovaním. Jej filmy sa tak ocitajú na hranici dokumentu, fikcie a experimentu.

Zobraziť film

Ivo Bystričan

Ivo Bystřičan je český filmový režisér a scenárista. Vyštudoval sociológiu na Masarykovej univerzite v Brne a tiež Katedru dokumentárnej tvorby na pražskej FAMU. Vo svojej tvorbe sa zameriava predovšetkým na sociálne a environmentálne témy.

Zobraziť film

Jiří Svoboda

RNDr. Jiří Svoboda, CSc., DSc. vystudoval fyziku pevných látek na Přírodovědecké fakultě dnešní Masarykovy univerzity. Jakožto etablovaný materiálový fyzik vyvíjí s kolegy slitinu budoucnosti, která má odolat extrémně vysokým teplotám. Ve svém volném čase se již desítky let zabývá efektivním řešením klimatické krize a navrhuje a staví pasivní domy dle vlastního konceptu, který nazval Optimalizmus."

Zobraziť podujatie

Margje de Koning

Od roku 2019 sa Margje stala umeleckou vedúcou filmového festivalu Movies that Matter. Movies that Matter podporuje akcie, ako sú projekty mobilného kina, filmové festivaly o ľudských právach, cestovateľské filmové festivaly, festivaly s projektmi filmového dosahu, ktoré propagujú dialóg o LGBTI alebo právach žien a ďalšie. 

Orsolya Komlosi

Ako kultúrna antropologička pracujem s dokumentárnym filmom, ktorý považujem za najlepší nástroj sociálnej zmeny. Pracujem hlavne ako kurátorka, producentka a distribučná. Pracujem ako projektová manažérka v aplikovaných vedeckých projektoch.

Zobraziť podujatie

Marta Kovářová

Bc. MgA. Marta Kovářová, Ph.D vystudovala Fakultu výtvarných umění a Přírodovědeckou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. V současnosti učí na Katedře výtvarné výchovy Pedagogické fakulty MUNI, zpívá v kapele Budoár staré dámy a žije s dvěma dětmi a manželem v Dolní Cerekvi, kde založili kulturní spolek Roztoč kolektiv.

Zobraziť podujatie

Walter Nagy

Walter Nagy (1983) sa považuje za generáciu filmovej poetiky Filipa Remundu a Víta Klusáka a predovšetkým ich legendárného celovečerného debutu Český sen (2004). Od roku 2008 začal spolupracovať s Inštitútom dokumentárného filmu a MFDF Ji.hlava.

Zobraziť film

Miesta

SNG zvonku

Kino Lumière x SNG

A4 – Priestor súčasnej kultúry

Kino KLAP (Filmová a televízna fakulta VŠMU)

Kino Mladosť

ORGANIZÁTORI

One World

FINANČNÍ PARTNERI

SLSP

PARTNERI

IOMGoOutbkisDAFilmskino lumiereFTF VŠMUkino mladosťA4TeledataMareenaVagusMyslímÚNaSSFFUKsvet medzi riadkamislidoBiela pastelka logo

HLAVNÍ MEDIÁLNI PARTNERI

MEDIÁLNI PARTNERI

Nota Bene