Jeden svet 2022 —
23. medzinárodný festival
dokumentárnych filmov

Pripravujeme 23. ročník medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet, ktorý sa koná 5. – 11. novembra 2022 v Bratislave a zároveň po celom Slovensku online. Témou tohto ročníka je Domov. Na festivale uvidíte viac ako 50 filmov. #vitajdoma    

Katalóg filmov

Diskusie a sprievodné podujatia

Hostia

Irena Taskovski

Irena Taskovski – členka medzinárodnej poroty

Založila a riadi predajnú a produkčnú spoločnosť Taskovski Films v Londýne s pobočkami v celej Európe. Irena pracuje ako filmová konzultantka pre mnohé filmové inštitúcie ako napr. HBO Europe, TRT world, Asian Cinema Fund, Dok.incubator CZ, Sources Germany a MFDF Ji.hlava. Absolvovala FAMU v Prahe, študovala aj na National Film & Television School v Londýne. Irena vzdeláva a je aktivistkou vo filmovom priemysle.

Erik Winker

Erik Winker – člen medzinárodnej poroty

Erik Winker pôsobí v oblasti dokumentu už viac ako 20 rokov. Je jedným z troch generálnych riaditeľov CORSO Film. Produkcie CORSO sa pravidelne objavujú na festivaloch, v televízii a v kinách po celom svete a získavajú množstvo prestížnych nominácií a ocenení. Erik pracuje ako lektor medzinárodných workshopov ako Dok.Incubator, Ex Oriente, EsoDoc a Documentary Campus a je pravidelným členom festivalových a finančných porôt.

Jindřich Andrš

Jindřich Andrš – člen medzinárodnej poroty

Jindřich Andrš vyštudoval dokumentárnu tvorbu na FAMU a teóriu filmu na Karlovej univerzite a Edinburgh Napier University. Jeho celovečerný dokumentárny debut Nová šichta (2021) získal množstvo ocenení poroty a divákov (DOK Leipzig, FIPADOC, MFDF Jihlava, Jeden svet Bratislava, Ceny českých filmových kritikov, nominované na Európske filmové ceny a iné). Ako producent dokončil medzinárodne úspešný krátky film Pripyat Piano – „dokumentárny koncert“ z Černobyľu.

Saila Kivelä

Saila Kivelä je fínska režisérka a aktivistka za práva zvierat. Tri roky svojej mladosti strávila v právnom boji. Má titul v odbore politológia a komunikácia na Helsinskej univerzite. Saila pracovala ako novinárka a produkovala kultúrne podujatia.

Zobraziť film

Anatoliy Tatarenko

Anatoliy Tatarenko sa narodil v roku 1989. V roku 2012 absolvoval Kharkiv State Academy of Culture - Fakultu filmového a televízneho umenia, kde študoval kameru. V roku 2016 začala jeho fotografická organizácia Periscope vydávať knihy a organizovať výstavy. Anatoliy pracuje s fotografiou, divadlom a videografiou.

Andrii Bondarenko

Andrii Bondarenko je ukrajinský dramatik, režisér, kultúrny výskumník a doktor filozofie. V súčasnosti pôsobí ako vedúci literárno-dramatického oddelenia Ľvovského bábkového divadla. Spoluzakladal Divadlo dramatikov v Kyjeve. Andrii je účastník projektu Worldwide Ukrainian Play Readings Project. Režíroval krátky film Noc s Natáliou (2017).

Corinne van Egeraat

Corinne je nezávislá dokumentaristka a producentka. Jej produkčná spoločnosť ZINDOC sídli v Amsterdame. Pravidelne spolupracuje so svojím partnerom, česko-kanadským filmárom Petrom Lomom. Spolpčne tvoria kreatívne dokumentárne filmy pre široké medzinárodné publikum, pre kiná, filmové festivaly a TV.

Maria Iovine

Maria Iovine sa vždy sa zaoberala témami týkajúcich sa žien. V roku 2015 sa rozhodla spojiť svoje dve vášne, kino a ženskú otázku, a vytvorila Original Sin, audiovizuálny projekt o rodových otázkach, za ktorý bola v roku 2018 ocenená medzi 100 kreatívcami z regiónu Lazio. Jej krátky film In Her Shoes, ktorý vyšiel vo februári 2019, je premietaný na národných a medzinárodných festivaloch a získava množstvo ocenení a špeciálnych uznaní. V roku 2022 režírovala dokument Telo na telo.

Myro Klochko

Myro Klochko sa narodila na Ukrajine. V roku 2019 získala bakalársky titul z filmovej réžie na FAMU v Prahe. Odvtedy zúfalo hľadá vlastnú filmovú cestu, ktorá spočíva v spájaní dokumentu s fikciou a vytváraní magického realizmu vo filme.

Petr Lom

Petr má PhD titul v odbore politická filozofia na Harvarde a bol docentom na George Soros’ Central European University v odbore ľudské práva a filozofia. V roku 2003 sa stal nezávislým dokumentárnym režisérom a kameramanom so špecializáciou na ľudské práva. Jeho ocenené filmy boli odvysielané vo viac ako tridsiatich krajinách a premietané na viac ako tristopäťdesiatich filmových festivaloch po celom svete vrátane Sundance, Berlinale, Locarna, Rotterdamu, Benátok a IDFA.

Tomáš Kratochvíl

Tomáš Kratochvíl vyrastal na dedine a od mladosti sa bavil s kamerou. Na výške v Prahe objavil svet. Veľakrát sa neúspešne hlásil na FAMU. Býval v rímskom gete. Blokoval neonacitov. Plavil sa ako utečenec do Európy. Má vlastné aj nevlastné deti. Jeho filmy sa premietajú na festivaloch doma aj v Európe.

Sander van Bussel

Sander van Bussel je umelec a iniciátor projektu Human rights tattoo, ktorý vznikol v roku 2012. Jeho cieľom je vytetovať celý text Všeobecnej deklarácie ľudských práv prostredníctvom 6773 jednotlivých písmen rôznym ľuďom na celom svete. Sander van Bussel sa vo svojej práci venuje komunitnému umeniu, spájaniu ľudí, sociálnej interakcii a experimentálnemu umeniu.

Veronika Lišková

Veronika Lišková je česká režisérka a scenáristka. Jej celovečerný debut Danielův svět (2014) bol uvedený v sekcii Panorama na festivale Berlinale. V minulosti pôsobila aj ako šéfredaktorka časopisu Nový prostor, viedla medzinárodný vzdelávací program Ex Oriente Film a bola kurátorkou platformy DAFilms. V súčasnosti pripravuje svoj hraný debut Rok vdovy.

Zobraziť film

Zdenka Sokolíčková

Zdenka Sokolíčková pracuje na Arctic Centre v holandskom Groningene a súčasne vyučuje na Univerzite Hradec Králové. V rokoch 2019-2022 bola hosťujúcou výskumníčkou Katedry sociální antropologie na univerzite v Osle, kde pod vedením Thomasa H. Eriksena skúmala život v rýchlo sa premieňajúcom arktickom mestečku Longyearbyen.

Zobraziť film

Miesta

SNG zvonku

Kino Lumière x SNG

A4 – Priestor súčasnej kultúry

Kino KLAP (Filmová a televízna fakulta VŠMU)

Kino Mladosť

ORGANIZÁTORI

One World

FINANČNÍ PARTNERI

SLSP

PARTNERI

IOMGoOutbkisDAFilmskino lumiereFTF VŠMUkino mladosťA4TeledataMareenaVagusMyslímÚNaSSFFUKsvet medzi riadkamislidoBiela pastelka logo

HLAVNÍ MEDIÁLNI PARTNERI

MEDIÁLNI PARTNERI

Nota Bene