Jeden Svet 2021 —
22. medzinárodný festival
dokumentárnych filmov

V roku 2020 sa nám podarilo zorganizovať prvý online ročník a k obrazovkám priniesť rekordné množstvo divákov. Tento rok sa zodpovedne pripravujeme na prvý hybridný ročník, ktorý skombinuje výhody online sveta s fyzickými stretnutiami v kinosálach. 22. ročník Jedného sveta sa uskutoční 5. – 11. novembra 2021.Víťa

Katalóg filmov

DIskusie a sprievodné podujatia

Miesta konania

SNG zvonku

Kino Lumière x SNG

A4 – Priestor súčasnej kultúry

Kino KLAP (Filmová a televízna fakulta VŠMU)

Kino Mladosť

Hostia

Alan Berliner

Alan Berliner je popredný americký dokumentarista, ktorého celovečerné dokumenty boli vysielané po celom svete a boli ocenené na špičkových medzinárodných filmových festivaloch. Získal tri ceny Emmy a retrospektívy svojich filmov uviedol v Múzeu moderného umenia, v Medzinárodnom centre fotografie v New Yorku a na Medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov v Amsterdame.  

Zobraziť film

Allice Tabery

Allice je producentka dokumentárnych filmov. V roku 2012 pracovala pre svetového obchodného zástupcu Celluloid Dreams počas filmového trhu v Cannes. Je členkou nezávislej filmovej produkčnej spoločnosti Cinepoint.

Zobraziť film

Anja Dziersk

Anja v roku 2002 spoluzaložila produkčnú spoločnosť Kloos & Co. Medien, ktorá produkuje medzinárodné dokumenty pre televízie a kiná. O šesť rokov neskôr s partnerom založili svetovú sales spoločnosť Rise and Shine, v ktorej je Anja zodpovedná za konanie festivalov a predaj filmového katalógu. Tento rok je na Jednom svete súčasťou medzinárodnej poroty.

Boris Mitic

Skladal satirické diela do časopisov, päť rokov žil na rôznych kontinentoch a pracoval pre popredné medzinárodné médiá. Napriek tomu, že táto práca bola dobre platená, postupne všetky nevýhody novinárskeho života zatienili jeho vlastný život a v dôsledku toho sa Boris rozhodol radikálne zmeniť všetko: opustil prácu, všetky peniaze minul na videokameru a začal točiť filmy.  

Eefje Blankevoort

Eefje Blankevoort je spoluzakladateľkou novinárskej produkčnej spoločnosti Prospektor. Píše články a knihy, režíruje a upravuje dokumentárne filmy. Je riaditeľkou interaktívneho transmediálneho projektu Shadow game. 

Hasse van Nunen

Hasse van Nunen je producentka dokumentárnych filmov a scenáristka. Založila Impact Academy, celoosvetvovú iniciatívu na zlepšenie spoločenského vplyvu dokumentárnych filmov. Pracuje aj ako producentka a scenáristka ďalších dokumentárnych projektov a ako lektorka.

Ilona Wisniewska

Ilona Wiśniewska je poľská spisovateľka a novinárka, ktorá posledných desať rokov sídli na nórskom severnom pobreží. Napísala tri non-fiction knihy (o Svalbarde, Finnmarku a Západnom Grónsku), ako aj niekoľko článkov o týchto oblastiach. Jej hlavným zameraním sú ľudia na severe, najmä pôvodné obyvateľstvo a ich súčasná situácia. Jej prvá kniha „Białe“ („White“, 2014) je výsledkom piatich rokov, ktoré strávila v Longyearbyene medzi ľuďmi z päťdesiatich krajín. Kniha Biele vyšla vo vydavateľstve Absynt.

Zobraziť podujatie

Ivona Remundová

V posledných rokoch sa venuje svojim trom deťom. Ako dula podporuje ženy počas tehotenstva a pôrodu a tiež sa podieľa na propagácii dokumentárneho filmu v rámci projektu KineDok. Spoločne s manželom Filipom Remundom založila svoju vlastnú PR agentúru a produkčnú firmu Studio Prosvěta. Vo zvyšnom čase je Djkou, spolupracuje na scenároch dokumentárnych filmov a moderuje rozhovory s ľuďmi, ktorí hýbu svetom.

Jan Šikl

Jan Šikl pracuje vo vlastnej firme Pragafilm. Vytvoril mnoho dokumentov pre Českú televíziu ako napr. Kufre do neznáma, Finálový výkop, Na ceste a mnohé ďalšie. V spoločnosti DaDa scenáristicky a režijne vytvoril mnoho dielov dokumentárneho seriálu Desať storočí architektúry, ktorý odvysielala Česká televíze. V spolupráci s Českou televíziou tiež vznikali filmy z cyklu Súkromné ​​storočie, ktoré boli uvedené na rade medzinárodných festivalov a získali mnohé ocenenia.

Jindřich Andrš

Jindřich je debutujúci režisér a producent. Jeho dokument Nová šichta o baníkovi, ktorý sa rozhodol stať programátorom, si tento rok budete môcť pozrieť v programe Jedného sveta. S prípadovou štúdiou úspešnej impact kampane sa zúčastní aj Industry programu Dni zmeny.

Maarten Stoltz

Maarten je od roku 2011 súčasťou tímu festivalu Movies that Matter. Je spoluzodpovedný za jeho filmový program a ďalšie akcie súvisiace s filmom počas celého roka. Okrem práce na Movies that Matter, Maarten pracoval dva roky ako učiteľ histórie pre dospelých, niekoľko rokov ako IT špecialista v nemocnici a je známy ako motivačný rečník a moderátor.

Maia Martiniak

Maia je režisérka dokumentárnych filmov a produkčná televíznych relácii, eventov a reklám. Vo svojich dokumentárnych filmoch sa venuje environmentálnym témam, rozvojovej spolupráci a téme rešpektovania práv detí a žien. S dokumentom Neviditeľná minulý rok na Jednom svete získala Divácku cenu aj ocenenie medzinárodnej poroty. Tento rok je sama súčasťou poroty.

Margje de Koning

Margje de Koning

Od roku 2019 sa Margje stala umeleckou vedúcou filmového festivalu Movies that Matter. Movies that Matter podporuje akcie, ako sú projekty mobilného kina, filmové festivaly o ľudských právach, cestovateľské filmové festivaly, festivaly s projektmi filmového dosahu, ktoré propagujú dialóg o LGBTI alebo právach žien a ďalšie. 

Tomáš Hlaváček

Tomáš pôsobí ako nezávislý dokumentarista a zameriava sa na kritické zachytenie súčasných politicko-sociálnych i spoločensko-kultúrnych tém. Jeho film Bývať proti všetkým, ktorý si pozriete aj na Jednom svete, zachytáva vznik občianskej politickej strany, ktorá sa usiluje o presadenie účinnej sociálnej politiky, predovšetkým riešenie bytovej núdze rodín s deťmi vo svojom meste.

Zoran Stefanović

Zoran Stefanović je srbský spisovateľ, vydavateľ a kultúrny aktivista, známy predovšetkým ako zakladateľ niekoľkých kultúrnych sietí vrátane projektu Rastko. Ako spisovateľ, dramatik a scenárista bol asi dvadsaťkrát ocenený na národnej a medzinárodnej úrovni.

ORGANIZÁTORI

One World

FINANČNÍ PARTNERI

SLSP

PARTNERI

IOMGoOutbkisDAFilmskino lumiereFTF VŠMUkino mladosťA4TeledataMareenaVagusMyslímÚNaSSFFUKsvet medzi riadkamislidoBiela pastelka logo

HLAVNÍ MEDIÁLNI PARTNERI

MEDIÁLNI PARTNERI

Nota Bene